Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Ocak 2022

İslamiyet’in Hızla Yayılmasının Sebepleri Nelerdir?

Bu yazımızda İslamiyet’in hızla yayılmasının sebepleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslamiyet en son gelen ve tek dindir. İslam Peygamberi bir tanedir. Son peygamberdir. Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. İslam, cahiliye ile mücadele için gelmiştir. Peygamber (a.s.)’ın da muhataplarının başında Ebu Cehil gelmektedir.

İslam öncesi dönemin Cahiliye Dönemi, Peygamber (a.s.)’ın baş düşmanlarının başındaki adamın da Ebu Cehil (Cahilliğin Babası) olmasından anlıyoruz ki, İslamiyet cahillikle mücadele için gönderilmiştir. İslam farklı olarak savaş hukuku ve gıda rejimi gibi ilkeler getirmiştir.

Cahiliye Dönemi, şirk, putperestlik, köle ticareti, insanların alınıp satılması, kız çocuklarının gömülmesi, kadınların eşya gibi kullanılması, insani değerlerin hiçe sayıldığı, insanlığın kaybedildiği bir dönemdir. Ayrıca insanlarla beraber çevreye ve diğer canlılara da eziyet ve zulüm edilen bir dönemdir.

Böyle bir dönemde İslamiyet’in Peygamber (a.s.)’a vahyedilmesiyle, insan haklarının ortaya koyulması, adaletin tesisi, zulmün sona ermesi, şirkin bitmesi, putların devrilmesi, kadınların özgürleştirilmesi, sınıf ayrılıklarının ortadan kalması, kavmiyetçilik ve ırkçılığın yok olması gibi emirlerle gelen İslam dini hemen kabul edilen bir kurtuluş halkasına tutunmak gibi talep görmüştür.

Zulmün bitmesinin ve adaletin sağlanmasının temelini oluşturan İslam, Peygamber (a.s.)’ın kararlılığı, İslam fetih stratejisinin insana verdiği önem, insanlığın öne çıkarılması, insani değerlerin korunması ve sosyal hayatın ibadet, ahlak gibi kavramlarla düzenlenmesiyle hızlıca yayılmıştır.

İslam, 23 senede tamamlanmış bir dindir. 23 senede birçok coğrafya İslam beldesi yapılmıştır. Bunun asıl sebebi zulüm kimden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun İslam’ın adaleti emretmesi, zulmü reddetmesidir.

İslamiyet’in Hızla Yayılmasının Sebepleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz