Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

İslamiyet Öncesi Türklerde Din ve İnanış

İnsanoğlu, varolduğu günden itibaren varoluşlarına anlam katabilmek için çeşitli inanç sistemleri geliştirmişlerdir. Bu inanç sistemleri zaman içerisinde neslin değişmesi ile birlikte değişikliklere uğramış ya da yerlerine bir yenisi gelmiştir. Toplumsal iletişimin yoğun olmadığı zamanda küçük kabileler halinde yaşayan insanlar, genel olarak aynı ama ayrıntıda farklı olan inanış biçimlerine sahip olmuşlardır. Peki islamiyet öncesi türklerde din ve inanış nasıldı? Bu sorunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Türkler, Kavimler Göçü ile birlikte Anadolu ve Hazar Denizi civarlarına yerleşmeye başladıkça, bu bölgede yaşayan müslümanlar ile etkileşime geçtiler. Türklerin de dini inanışları genel olarak islamiyete çok yakın olduğu için, müslümanlarla etkileşime geçen Türkler kısa süre içerisinde müslüman olmayı kabul ettiler. Ancak Türkler müslümanlığa geçmeden önce, farklı Türk topluluklar farklı inanış biçimlerine sahipti. Ancak bu toplulukların ana dini Gök Tanrı diniydi. Türkler, eski zamanlardan beri dini inanışlarına çok fazla değer veren ve saygı duyan bir toplum olmuştur. Şimdi farklı Türk toplulukları arasında inanılan birkaç dinden bahsedelim.

Totemizm

Türklerin kurttan türediğ efsanesini birçoğunuz duymuştur. İşte bu efsane, Totemizm dinine inanan Türklerin inandığı bir efsanedir. Bu dinde bazı bitkilere ve hayvanlara kutsal olduğu gözüyle bakılmıştır.

Şamanizm

Şamanizm tam anlamıyla bir din değildir, bir düşünce sistemi olduğunu söylemek daha doğru olur. Şamanizm Türklerin hayatlarında çok önemli bir yer tutmuştur. Şamanlık, şifa ve büyücülük anlamlarına da gelir. Bu inanışta ruhlarla bağlantılar kurularak onlar sayesinde bazı dünyevi olaylar gerçekleştirilir. Günümüzde hala sürdürülen bir çok ritüelin (örneğin kurşun döktürme) temeli şamanizm inancına dayanmaktadır.

Gök Tanrı

Türkler arasında en yoğun olarak inanılan dindir. Tıpkı müslümanlık gibi, bütün evreni sadece tek bir mutlak gücün yarattığına ve yönettiğine inanılır. Türkler, onları yönetme hakkına sahip olan kişilerin bu hakkı Gök Tanrı’dan aldıklarına inanırlardı.

İslamiyet Öncesi Türklerde Din ve İnanış Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından İletebilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz