İslam’ın Şartları Nelerdir Açıklamalı

Bu yazımızda İslam’ın şartları nelerdir açıklamalı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, ilahi bir dindir. Tek ve son gönderilen bir dindir. İslam’ın ana kaynağı Kuranı Kerim’dir. Peygamber (a.s.)’a indirilen Kuranı Kerim, İslam’a ait prensipleri ortaya koyar. Allah’ın emir ve yasaklarına uymak İslam’ın gereğidir.

İslam’ın şartları şu şekildedir:

*Namaz kılmak: İslam’da namaz kılmak farz olan bir ibadettir. Günde beş vakit kılınır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinden oluşur. Her vaktin belli sünnet ve farzları vardır. Bunlar belli rekatlarda ve aynı şekillerde kılınır. Akil ve baliğ olanlar kılar.

Namaz, İslam’ın direğidir. Bir Müslümanın namaz kılmaması düşünülemez. Kuranı Kerim’de yüzlerce yerde namazın kılınması gerektiği geçmektedir. Namaz kılınışında Peygamber (a.s.), taklit edilmektedir.

*Oruç tutmak: Oruç, farz olan ibadetlerden biridir. İmsak vaktinde başkam ezanı vaktine kadar bir gün içinde en uzun saatlerde yemeden, içmeden, cinsel ilişkiye girmeden sabretmektir. Allah için yapılan bir ibadettir. Akil ve baliğ olanlar tutar.

Ramazan orucu farzdır. Ramazan boyunca tutulur. Bir ay tutulan oruçlar sonunda üç gün bayram yapılmaktadır.

*Zekat vermek: Malla yapılan bir ibadettir. Bu nedenle mükellef olanlar zekat verir. Mükellef olmak için maddi durumunun zekat şartlarını sağlaması gerekir. Elde edilen servetin 80 gram altına ulaştıktan ve ihtiyaçların haricinde oluşmasından sonra kırkta birinin zekat düşen kişilere verilmesidir.

*Hacca gitmek: Yılın belli aylarında Mekke ve Medine’ye gidilerek hac görevlerinin yerine getirilmesi farzdır. Akil baliğ olan Müslümanlar bu ibadeti yerine getirir. Malla ve bedenle yapıldığından maddi durumu ve sağlığı elverişli olanlar yapabilir.

*Kelime-i Şehadet getirmek: Allah’tan başka yaratıcı olmadığına ve Peygamber (a.s.)’ın onun kulu ve resulü olduğuna şahitlik etmektir. Dil ile ikrar edilir.

İslam’ın Şartları Nelerdir Açıklamalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

1 yorum

  1. Bir çok sitede İslamın şartları sadece sıralanmış bu yazıda İslamın şartları ve açıklamaları ile vermeniz çok güzel olmuş bence herkese yardımcı olabilecek bir yazı bu.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.