İslam'a Göre Yöneticilerin Alacağı Kararlarla İlgili Olarak Halkına Danışmasına Ne Denir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

İslam’a Göre Yöneticilerin Alacağı Kararlarla İlgili Olarak Halkına Danışmasına Ne Denir?

Bu yazımızda İslam’a göre yöneticilerin alacağı kararlarla ilgili olarak halkına danışmasına ne denir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, devlet iradesinde bazı şartlar ortaya koymaktadır. İslam şekil emretmez sadece bir usul ortaya koyar. Bu usulde yönetilenler ve yöneticiler için belli bazı uyulması gereken durumlar söz konusudur. İslam’a göre yöneticilerin birçok görevi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Müslüman halkla ilgili olan görevlerdir.

İslam’a göre yöneticilerin alacığı kararlarla ilgili olarak halkına danışmasına istişare denir. Şura meclisinin kurulması da istişare anlamında bu kültürün yaşatılması için önemlidir. Devlet iradesinde istişare etmeden karar almak uygun değildir. Bu otoriter olarak İslam’a aykırı olan bir durumdur. İslam’da istişare esastır. En ufak kararlardan en önemli kararlara kadar istişare etmek gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melek dedi ki:

    İslam’a göre yöneticilerin alacağı kararlarla ilgili olarak halkına danışmasına istişare denir. Babam alacağı her kararda istişare yapar bizle… Bu yüzden çok iyi bilirim.

Yorum Yaz