Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

İslam Güzel Ahlaktır Hadisinin Anlamı

islam-guzel-ahlaktir_552387İslam dini diğer dinlerden oldukça farklı bir dindir. Çünkü İslam dininde Allah (c.c) insanların güzel yaşamasını, ibadet etmesini emrederken aynı zamanda kullarına bunları kolaylaştırarak emretmiştir. İslam dininin en büyük isteği ise öncelikle insanların ahlakını güzelleştirmeleri gerektiğidir.

Son peygamber olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tüm insanlığa örnek olabilmek için hayatı boyunca güzel ahlaklı bir insan olarak yaşamıştır ve insanlara hem güzel ahlakı hem de güzel davranışları ile örnek teşkil etmiştir. Gerek konuşmaları ile gerekse ailesi ve çevresindeki insanlar ile olan iletişimi ve insanları kırmaktan korkup kaçması, insanlara büyük önem vermesi tüm insanlığa örnek olmuştur ve bu davranışlarını bir an olsun bozmamıştır. Aynı zamanda Hz. Muhammed, komşuluk kavramına da önem vermiştir. Böylesine insanlara karşı saygılı ve sevgili olan, onları kırmaktan korkan bir insan sevilip sayılmaz mı? Tabi ki Peygamber Efendimiz de bu davranışları ile gerek ailesi tarafından gerekse çevresindeki insanlar tarafından son derece sevilip sayılmıştır.

Kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de geçen “İslam güzel ahlaktır” hadisi aslında İslam dininde Müslümanların nasıl bir insan olması gerektiğini de açıkça ifade etmektedir. Çünkü ahlakı güzel olan bir insan haliyle iyi bir Müslüman olacaktır ve şeytan işi olan kötülüklerden, kötü davranışlardan kaçacaktır. Mesela; öncelikle anne-babaya saygılı olmak, hırsızlıktan ve dolandırıcılıktan kaçmak, insanlara karşı tatlı dilli ve güler yüzlü olmak, herkesin güvenini kazanıp emanete ihanet etmemek gibi davranışlar güzel ahlaklı olmanın göstergeleridir. Çünkü İslam dinini benimseyen ve bu davranışları sergileyen bir kimse değil insanları yerdeki bir karıncayı bile incitmeyi korkacak kadar merhametli olacaktır.

İslam Güzel Ahlaktır İle İlgili Kompozisyon Örneğimiz Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Bize Hemen Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    çok teşşkur ederim

Yorum Yaz