Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

İslam Dininin Temel Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda İslam dininin temel özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İslam, Allah’ın vaz ettiği son ve tek dindir. İslam esasları Kuranı Kerim’de beyan edilmiştir. Kuranı Kerim, Allah’ın kelamıdır. Kutsal bir metindir. Tahrif edilmesi imkansızdır. Kuranı Kerim, İslam’ın yaşanması için hükümler ihtiva etmektedir. Peygamber (a.s.)’a 23 senede nazil olmuştur. Kuramı Kerim vahiy kitabıdır. Kuranı Kerim korunmaktadır.

İslam’ın temel esasları Kuranı Kerim ve sünnet mukabilinde ortaya konmuştur. Hüküm koyan Allah ve izni ve inayetiyle Peygamber (a.s.)’dır. Bu nedenle Kuranı Kerim de sünnet de hüküm olarak yeter. İslam sosyal hayatımızda bazı beli başlı hükümler koymuştur. Farz, vacip, sünnet, müstahap, mubah, mekruh, haram ve müfsid olarak bu hükümler efali mükellef olarak bilinmektedir.

İslam’da namaz kılmak farzdır. Oruç tutmak farzdır. Hacca gitmek ve zekat vermek farzdır. Allah Müslümanlara, adaleti, iyiliği ve yakın akrabalar ayardım etmeyi emretmektedir. Bu nedenle İslam’da temel özellikler samimiyet ve dürüstlükten oluşmaktadır. İslam, barış ve huzur dinidir.

Güvenilir olmak, doğru olmak, dürüst olmak barış ve huzurun teminatıdır. Böylece insanlar birlik ve beraberlik içinde yaşayabilir. Milli ve manevi değerlerin korunması ve yaşanması da İslam sayesindedir. İnsan haklarının korunması, kadın haklarının korunması, işçi haklarının korunması, kul haklarının korunması, hayvan haklarının korunması ve çevre haklarının korunması İslam’da emredilmektedir. Bu nedenle İslam’ın temel özellikleri arasında bulunmaktadır.

İslam Dininin Temel Özellikleri Nelerdir? Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hümeyra dedi ki:

    İslam dini ahiret inancı olan bir dindir. Bu dinde bir yaratıcıya inanılır. Ayrıca Hz. Muhammed’in elçiliğine de gönülden iman edilir. Kader gibi hususlara meleklere inanılır.

Yorum Yaz