Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

İskan Politikası Nedir

İskan politikası Osmanlı devleti döneminde sık sık hatta sürekli kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde Türkler fetih yaptıkları yerlere kendi halkını yerleştirerek o yerleri kalıcı hale getiriyorlardı. Şimdi sizlere bu yazımızda Osmanlıda iskan politikası endir konusunda bilgi vereceğiz.

İnsanların sınırları belli bir bölgede yaşamaları için bir bölgeye yerleşmelerine iskan adı verilmektedir. Osmanlı devletinde de yukarıda belirttiğimiz gibi bu yöntem Osmanlı Devletinde fazlasıyla kullanılmıştır. Tarihi zamanlarda Türkler fetih yaptıkları yerlere kendi halkından sanları yerleştirirlerdi ve böylece fethettikleri yerleri tabir-i caizse garantilemişlerdir.

 

Bununla birlikte iskan politikası sayesinde devlete düşman olan kişilerin düzeni bozmaya yönelik hareketlerinin önüne geçilmiştir. Bu nedenle Kıbrıs, Osmanlı Devleti zamanında sürgün yeri olarak nitelendirilmiştir.

Bu nedenle de iskan politikası özellikle Osmanlı Devleti için önemli bir yöntem haline gelmiştir. Ayrıca devlet iskan politikası kapsamında yerleştirdiği ailelere ve toplumlara kendi ekonomik faaliyetlerini yapana kadar bir süre maddi destek vermiştir.

İskan Politikası Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz