Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Isının Yayılma Yolları Ve Açıklamaları

Bu yazımızda ısının yayılma yolları ve açıklamaları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Isı bir enerjidir. Birimi kaloridir. Kalorimetre kabı ile ölçülür. Bir maddenin sıcaklığını bir birim arttırmak için gerekli olan enerjiye verilen isimdir. Isı, yayılabilir. Isının yayılması üç farklı şekilde gerçekleşir.

 

 

Isının yayılma yolları şu şekildedir:

*İletim

*Işıma

*Konveksiyon

Isının iletim yoluyla yayılması şu şekildedir:

Bir maddeyi oluşturan taneciklerin enerjiyle yüklenip birbirine çarpmaları sonucunda yayılan ısıdır. Bu yayılma dokunma yoluyla gerçekleşir. Tanecikler arası etkileşim ne kadar fazlaysa ısı o kadar çabuk yayılır. Bir tencerenin ısınarak, yemeğin pişmesine yaraması, ısının iletim yoluyla yayılmasıdır.

Isının ışıma yoluyla yayılması şu şekildedir:

Isının ışınlar halinde yayılması yoluyla gerçekleşen ısı yayılmasına ışıma yoluyla ısı yayılımı denir. Güneş ışınları, ışıma yoluyla dünyaya ulaşarak ısı enerjisinin karşılanmasına neden olur. Ateş karşısında ısınma da kısmen ışıma yoluyla ısı yayılımıdır. Günümüzde özellikle infrared teknolojiler bu şekilde ısı yayar.

Isının konveksiyon olarak yayılması şu şekildedir:

Sıcak taneciklerle, soğuk taneciklerin yer değiştirerek ısının yayılmasına yardımcı olmasına konveksiyon ısı yayılması denir. Bir ortamda ısınan havanın bu şekilde, ısı enerjisiyle soğuk taneciklerin sıcak tanecikler ile yer değiştirmesi konveksiyondur. Kombinin yanması ve kaloriferlerin odayı ısıtması bu şekildedir.

Isının yayılması, her ortamda gerçekleşir. İzolasyon yapılan bir ortamda ısı hapsedilir ve yayılması engellenir. Bu özel bir durumdur. Isı yalıtımı, ısı tasarrufu sağlayan bir çözümdür. Günümüz inşaat teknolojilerinde kullanılmasında yarar vardır.

Isının Yayılma Yolları Ve Açıklamaları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zahide dedi ki:

    Bu konuyu okulda işledik ama ısının yayılma yolları üçe ayrıldığını bu yazı ile öğrendim. Ayrıntılı ve aynı zamanda da özet bir yazı yazmışsınız.

Yorum Yaz