Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Işın Türleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu yazımızda ışın türleri ve kullanım alanları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fizik evrenle birlikte bütün dünyamızı kuşatan kuralların ana kaynağı olarak işlemektedir. Fizik kanunları birçok olayın izah edilmesinde bilimsel ve teknik açıdan imkan sağlamaktadır. Gözümüzle görebildiğimiz veya göremediğimiz her olayın fiziki bir temeli bulunmaktadır.

İnsan gözleri, belli bir frekans aralığında çalışır. Işıkların göze gelme frekansı eşik değerlerinin altında veya üstünde iste görme işlevi gerçekleşmez. Bazı ışınları göremememizin sebebi budur. Fizik kanunlarında birçok olayın açıklanmasını sağlayan fakat göremediğimiz, sonuçlarını görüp kabul ettiğimiz birçok ışın vardır.

Işın türleri ve kullanım alanları şu şekildedir:

*Kızıl ötesi ışın: Uzaktan haberleşme, aktarım sağlama, sinyalizasyon kurma amaçlarla kullanılır. Kızılötesi bilgi ve veri aktarımı, sinyalle iletişim için kullanılır. Günümüzde kullandığımız uzaktan kumandalar bu prensiple çalışır. Ayrıca bazı algılayıcılar da bu prensiple çalışmaktadır.

*Mikro dalga: Çok küçük dalgalar halinde yayılan ışınların ısı amaçlı kullanılmasıdır. Mikro dalgalar birçok alanda ısı elde etmek için kullanılır. Günlük hayatta en yakın örneği ismini verdiği fırınlardır. Hemen her evde bulunan fırınlar, mikro dalga fırınlar olarak bilinmektedir.

*Radyo dalgaları: Alıcı ve verici sinyalizasyonuna dayanan radyo, televizyon ve telefon gibi teknik cihazların kullanımında yararlanılan dalgalardır. Bu dalgaların boyları çok uzundur. Kilometrelerce mesafede kat edip engel tanımadan hareket edebilirler.

*Mor ötesi: Zararlı ışınlar kapsamındadır. Buna rağmen hafifletilmiş bir biçimde sosyal hayatta da kullanılır. Solaryum ve sahte para kontrolünde kullanılan bir ışın türüdür.

*X ışınları: Tesadüfi olarak bulunan bu ışın türü, iç organların görüntülenmesinde kullanılan bir ışın türüdür.

*Gama ışınları: Nükleer enerjide kullanılan gama ışınları Güneş patlamalarında ortaya çıkan bir ışın türüdür.

Işın Türleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fatos dedi ki:

    bence cok güzel cok yarali

Yorum Yaz