Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Işık Kirliliğinin Nedenleri Ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?

s18

Bu yazımızda ışık kirliliğinin nedenleri ve olumsuz etkileri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar üzerinde yaşadıkları dünyayı hor kullanmaya başladıkça onu kirletmeye başlamışlardır. Bunlar birbirinin devamında gerçekleşen vahim olaylardır. Dünya kirlenmektedir. Bunun da baş müsebbibi insanlardır. Maalesef çevre kirliliği gün geçtikçe önemsenmeden git gide artmaktadır.

Su kirliliği, hava kirliliği, ses kirliliği ve ışık kirliliği dünyayı mahvetmektedir. Işık kirliliği en tehlikeli kirliliklerden biri olarak, teknolojinin de gelişmesiyle günümüzde daha çok kendini hissettirmektedir. Işık kirliliği ışığın yanlış ve amaçsız kullanılması sonucu gece ve gündüz fark etmeden ortaya çıkan bir kirliliktir.

Işıklı olan her şey tehlikelidir. Bu önerme yanlıştır. Işıklı olan her şey tehlikeli olmaya meyillidir. Bu doğru bir önermedir. Işığın doğru şekilde ve belli amaçlar çevresinde kullanılması gerekmektedir. Gereksiz ışık kullanımları atmosferi kirletir, atmosfere zamanla zarar verir, atmosferi geri dönüşü olmayan yollara sokabilir ve dünyayı tehlike ile karşı karşıya getirebilir.

Işık kirliliğinin en çok görüldüğü yerler, şehirleşmenin en yoğun olduğu yerlerdir. Çünkü şehirleşmenin olduğu yerlerde gereksiz ışık kullanımları yaşanmaktadır. Gökyüzünün gözlenmesini zorlaştıran bu durumlar bölgelerin havası da değiştirmektedir. enerji kayıplarına yol açmaktadır.

Işık kirliliği son yüz yılda ortaya çıkmış bir kirlilik olarak insanlığı tehdit etmektedir. Bu tehlikenin önemsenmemesi uzun vadede birçok başka tehlikelere yol açacaktır. Bu nedenle gereksiz ışık kullanımlarının öne geçmek için insanları uyarmak gerekmektedir. Bu bilinç ise yine insanlar tarafından oluşturulabilir.

Işık Kirliliğinin Nedenleri Ve Olumsuz Etkileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gamze dedi ki:

    harbiden çok iyi olmuş beğendim ödev bitmiş oldu sayenizde.

  2. HATİCE dedi ki:

    Ben daha yeni yapıyorum. Ödevimi

  3. nazlı dedi ki:

    ışık kirliliğinin olumsuz etkileri nelerdir örneklerle açıklayalım ödevimi bitirdim ışık kirliliğinin nedenleri kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Yorum Yaz