Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Işık Kirliliği Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Işık Kirliliği Nedir

Dünya nüfusunun artması ve şehirleşmenin hızlanması ile birlikte pek çok çevre sorunu ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği derken çağımızın yeni sorunlarından bir tanesi de ışık kirliliği olarak karşımıza çıkıyor. Peki, nedir ışık kirliliği:

Yanlış yerde, mekânda ve zamanda gereksiz ışık kullanmaya ışık kirliliği adı verilmektedir. İnsan akşam ya da gece olunca çevresini daha iyi görmek, karanlıkta daha kolay hareket edebilmek için aydınlatmadan yani ışıktan faydalanır. Yani geceleri ışık kullanmamızın temel amacı aslında önümüzü kolay bir şekilde görebilmektir. Ancak son zamanlar geceleri kullanılan ışıklar bu maçın dışına çıkmaya başlamıştır.

Özellikle ticari amaç güden şirketler ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere gerek müşteri çekmek gerekse reklamlarını yapmak için ışıkları karanlıkta şov yapmak ve dikkat çekmek için kullanmaktalar. Sadece daha hoş bir görüntüye sahip olmak isteyen bu mekânlar aslında gereksiz bir enerji tüketimi yaptıklarının farkında değiller. Boşa yanan bu ışıklar hem ışık kirliliğine sebep olmakta hem de var olan enerji kaynaklarını gereksiz yere tüketmektedir.

Işık Kirliliği Hakkında Bilgi İle İlgili Olarak Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781