Işık Kirliliği Nedir?

Bu yazımızda ışık kirliliği nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre kirlilikleri günümüzde en önemli çevre sorunlarındandır. Toprak kirliliği, su kirliliği, hava kirliliği, ses ve ışık kirliliği en çok yaşanan kirlilikler arasında bulunmaktadır. Özellikle şehirleşme ve sanayileşmenin artmasının ardından çevre sorunları da hızla artmıştır.

Işık kirliliği de günümüzde yaşanan en önemli çevre sorunlarından biridir. Özellikle yerleşim merkezlerinin yoğun olarak bulunduğu büyük şehirlerde ışık kirliliği gökyüzünü kirletmekte ve atmosfere zarar vermektedir. Işık kirliliklerin şehirlerde yaşanan enerji sarfiyatı ile doğrudan ilgilidir.

Aşırı derecede ışıklı reklamlar, ışıklı görseller, ışıklı organizasyonlar, konserler, kültür faaliyetleri, fuarlar, trafikteki ışıklar, sanayi alanlarındaki ışıklandırmalar, stat ışıklandırmaları gibi yerlerde ışık kirliliği yaşanmaktadır. Gökyüzünde ışık yayılmaya devam etmekte ve ışığın perde oluşturmasıyla enerji sarfiyatının artması şeklinde çevreye zarar vermektedir.

Dev ekran reklamları ya da bu görseller için kullanılan ışıklandırmalar en önemli ışık kirlilikleri arasında bulunmaktadır. Işık kirliliği özellikle diğer canlı varlıklara zarar vermektedir. Hayvanların göç yollarını engellemekte, bitkilerin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Canlı nesli üzerinde yıpratıcı ve yok edici etkileri bulunan ışık kirliliğine karşı enerji politikaları belirlenmelidir.

Enerjinin tasarruflu kullanılması için eğitim faaliyetleri ve sosyal politikalar da geliştirilmeli gerekirse enerji sevkiyatında bazı kısıtlamalara gidilerek aşırı kullanımın ve gereksiz kullanımın önüne geçilmelidir. Işık kirliliğini aşmanın bazı yolları bunlardır.

Işık Kirliliği Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.