Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Işık Kirliliği Göçmen Kuşları Nasıl Etkiler?

Bu yazımızda ışık kirliliği göçmen kuşları nasıl etkiler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre kirlilikleri daha çok beşeri faaliyetlerin çevreye zarar vermesiyle oluşmaktadır. Sanayi devriminden bu yana makineleşme ve fabrikalaşma arttıkça ve bunlara bağlı olarak ürün geliştirme ortaya çıktıkça çevre sorunları da artmıştır.

En önemli çevre kirlilikleri, toprak, su, hava, ses ve ışık kirlilikleridir. Bu kirliliklerinin tamamı doğaya ve canlılara zarar vermektedir. Birçok canlının nesli tehlikeye girmektedir. Doğal alanların kirletilmesi canlıların yaşam alanını da tehdit etmektedir.

Işık kirliliği, gereksiz ışık kullanımından kaynaklanır ve ışık dalgaları atmosferde yayılarak belli bir kirlilik oluşturur. Işık dalgalarının atmosferde düzensiz olarak bir karmaşa oluşturması canlıları da olumsuz etkiler.

Işık kirliliği göçmen kuşların, göç yollarını şaşırmasında etkili olur. Göçmen kuşlar yuva kurmak için uçarlar. Işık kirliliği nedeniyle yollarını kaybedince de nesilleri tehlikeye girer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adalet dedi ki:

    Işık kirliliğinin göçömen kuşlara zararları çok büyüktür çünkü yollarını bile kaybedebilirler. Bu yazıda daha ayrıntılı bilgi sahibi oldum çok güzel bir yazı.

Yorum Yaz