Işık Kaynakları Nelerdir Kısaca

Işık kaynakları nelerdir, ışık kaynakları ne demektir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İnsanların karanlıkta bile görmelerini sağlayan kaynaklara ışık kaynakları adı verilmektedir. Gördüğümüz tüm ışıklar bir ışık kaynağı tarafından gelmektedir. Bünyesinden ışık saçan ve çevreyi aydınlatan her şey asılnda ışık kaynağı olarak adlandırılmaktadır. Işık kaynakları doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olarak iki gruba ayrılmaktadır.

DOĞAL IŞIK KAYNAKLARI

İnsan eliyle yapılmayan ve kendi doğal olarak ışık saçan kaynaklara doğal ışık kaynakları adı verilmektedir. Doğal ışık kaynaklarına örnek olarak; güneş, yıldızlar, yıldırım, şimşek gibi örnekleri verebiliriz.

YAPAY IŞIK KAYNAKLARI

Bazen doğal ışık kaynakları çevreyi aydınlatmakta yeterli olmaz bu nedenle insanlar yapay ışık kaynakları oluşturmaya ihtiyaç duymuşlardır. Yani yapay ışık kaynakları, insan eliyle yapılan ışık kaynaklarıdır diyebiliriz.

Yapay ışık kaynaklarına örnek olarak; mum, meşale, ampul, televizyon ekranı, trafik ışıkları, fener gibi örnekler verebiliriz.

Güney ya da mum gibi bazı ışık kaynakları çevrelerine sıcaklık yayarlar. Fakat ateş bölceği ve deniz diplerinde yaşayan balıklar çevrelerine adeta florasan lamba gibi ışık saçan bazı ışık kaynakları çevrelerine ısı vermemektedir.

Işık Kaynakları Nelerdir Kısaca, Işık Kaynakları Nelerdir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.