Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Işığın Kırılması Hangi Doğa Olaylarında Görülür?

Bu yazımızda ışığın kırılması hangi doğa olaylarında görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Işık her ortamda yayılabilir. Madde ortamında yayılan ışık da kırılma, yansıma gibi olaylara maruz kalır. Ortamların yoğunluk farklarından kaynaklanarak ışık kırılmaktadır. Işığın kırılması, doğrultusunun değişmesiyle gerçekleşir.

 

Işığın kendi doğrultusunda dik ilerlemesi normalini oluşturur. Işık az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken kırılır. Normalle, ışığın geliş doğrultusunun açısı arasında kalan açı kırılma açısıdır. Az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken ışık normale yaklaşarak kırılır. Çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçerken ışık normalden uzaklaşır.

Doğa olaylarında görülen ışık kırılmaları şu şekildedir:

*Gökkuşağı oluşmasında ışık kırılması görülür. Yağan yağmur, güneş ışınları için prizma gibi davranır ve ışınların renklere ayrılmasına neden olur.

*Gökyüzünün mavi olması ışık kırılması nedeniyledir. Atmosferdeki gaz tanecikleri, kısa boylu dalgaların ilk önce kırılmasıyla mavi rengini alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Altın dedi ki:

    Bu yazınızda paylaştığınız ışığın kırılması konu anlatımı çok güzel olmuş hem konuyu çalışmamda hem de ödevimi yapmamda bu yazı çok işime yaradı.

Yorum Yaz