Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Isaac Newtonun Buluşları Nelerdir?

Aşağıda Isaac Newtonun buluşları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

1642 yılında doğmuştur 1727 yılında hayatını kaybetmiştir. Hayatı boyunca bilim ve teknik ile uğraşmıştır. Fizik, Matematik ve Astronomi alanında çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. Bununla beraber her bilim insanı gibi felsefe ile de ilgilenmiş ve felsefi açıklamalar da yapmıştır.

Gelileo’nun çalışmalarını örnek alarak hareket etmiştir. Fizik, Matematik ve Astronomi alanında bilimsel araştırma yöntemlerini ortaya koyarak deney ve gözleme oldukça fazla önem vermiştir. Gelileo’nun çalışmalarından örnek alarak hareket etmesi tekniğin gelişmesinde çok etkili olmuştur.

Matematikte integral ve differansiyel alanında önemli üstel fonksiyon açılımlarını bulmuştur. Böylece yapılan hesaplamaların daha kolay ve kesin olmasını sağlamıştır.

Fizik alanında kütle çekim kuvvetini bulmuştur. Böylece eylemsizliği açıklamıştır. Newton’un hareket kanunları da bu temel üzerine gelişmiştir. Astronomi alanında teleskop icat edilmesinde yapdığı mekanik ve fizik alanında çalışmalar öne çıkmıştır. Newton, kuvvetin teorik ve pratik olarak açıklanmasında çığır açıcı bir rol üstlenmiştir.

Eylemsizlik, kuvvet, yer çekimi, enerji, optik, hareket kanunları, matematikteki bazı üstel açılımlar gibi alanlarda adı öne çıkmaktadır. Felsefe ve ilahiyat alanında da oldukça önemli derin açıklamaları bulunmaktadır. Newton bilim insanı olarak tarihe geçmiştir. Yaptığı çalışmalar günümüzde hala etkisini sürdürmektedir. Fizik alanında önemli icatların ortaya çıkmasında yaptığı çalışmalar farklı ve yeni icatların yapılmasında etkili olmuştur.

Isaac Newtonun Buluşları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nazlı dedi ki:

    Ev ödevime çok yardımcı oldu . Teşekkür ederim . Elinize sağlık .

  2. hale dedi ki:

    Dinamometre(Newtonmetre) de vardır. ısaac newtonun buluşları madde madde yazdım teşekkürler.

  3. mine dedi ki:

    elinize sağlık newton buluşları maddeler halinde kısa bir şekilde ödevimi hemen bitirdim hazırlayana teşekkür ediyorum. :)

Yorum Yaz