Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Isaac Newton Hayatı Kısaca

Bu yazımızda Isaac Newton Çok Kısa Hayatı, Isaac Newton Hayatı Kısaca bilgi aktaracağız.

Isaac Newton Kısaca Hayatı

25 aralık 1642 yılında Woolsthropede dünyaya gelen Isaac Newton’ın babası o doğmadan önce vefat etmiştir. Annesi ise Isaac 2 yaşında iken tekrar evlenmiştir. Çocukluğunun önemli bir bölümünü büyükannesinin yanında geçiren Newton burada el işi konusunda becerilerini farketmiş ve bu becerilerini geliştirmeye yönelmiştir.

Gratham da başlayan eğitim hayatı Cambridge’de devam etmiştir. 1677 yılında Trinty College’da öğretim üyeliği yapmaya başlayan Newton, 1668 yılında henüz 26 yaşını yeni doldurmuşken Lucasian matematik kürsüsünde yer almaya başladı. 1665 yılında başlayan veba salgınından ötürü üniversite kapatılınca Newton’da annesinin Woolsthropede ki evine çekilip hastalıktan zarar görmemeyi başardı.

Isaac Newton Kimdir (Uzun Hayatı)

Isaac Newton 1643 ve 1726 yılları arasında yaşamış İngiliz matematikçi ve fizikçi bilim adamıdır. Isaac Newton hayatı boyunca mejkanik, yer çekimi ve hareket alanında yeni kanunlar geliştirmiştir. Isaac Newton hayatı boyunca fizik ve matematik yanında optik, din ve simya alanında da çalışmalar yapmıştır.

Isaac Newton Hayatı

Newton hayatı fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak başlayan ve babasını doğmadan üç ay önce kaybeden bir insandı. Annesi yeniden evlenince, Newton ailesi ile anlaşamadı ve Lincolnshire’daki Grantham Kral Okulu’na gitti. Isaac en iyi öğrencilerden biri olmasına rağmen annesi onu okuldan aldı. Daha sonra müdürün çabasıyla okulunu bitirdi. Okulu başarıyla bitirrerek Cambridge Trinity College’a gitti.

Cambridge’de matematik ve fizik konuları ilgisini çekti. O dönemde egemen olan eğitim Aristoteles’e dayanıyordu , ancak Newton, Rene Descartes gibi modern matematikçilerle daha çok ilgilendi . Isaac Newton, matematiksel problemleri düşünmek ve arkasındaki gizemi çözene kadar onlara odaklanmak konusunda muazzam bir yeteneğe sahipti.

Isaac Newtoon Buluşları

Isaac Newton Matematik Buluşları

 • Genelleştirilmiş binom teoremi: Binom teoremi herhangi iki doğal sayının bir pozitif sayı olan n’inci kuvvetini açmaya yarayan teoremdir. Açılım şu şekildedir:

 

Bu teoremin genel biçimi yani herhangi bir pozitif n için olan hali ilk olarak 1676 yılında Newton tarafından ortaya atılmış fakat kanıtlanmamıştır. Binom açılımının niçin önemli olduğunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 • Newtonun Kimlikleri: Newton’un bu formülü kökleri bilinmeyen bir polinomun köklerinin belirli bir kuvvetlerinin toplamını bulmaya yarar.

Diğer matematik alanındaki buluşları ise şunlardır:

 • Newton’un yöntemi,
 • Sınıflandırılmış kübik düzlem eğrileri (iki değişkenli üçüncül polinomlar),
 • Sonlu farklar teorisine önemli katkılar,
 • Kesirli endekslerin kullanımı
 • Diophantine denklemlerine çözüm üretmek için kullanılan geometri.
 • Güven ile kullanılan güç serilerini ve güç serilerini geri almak.
 • Pi için yeni bir formül keşfetti.

Isaac Newton Fizik Buluşları

 • Optik: Newton optik çalışmalarına büyük ilerlemeler kaydetti. Özellikle beyaz ışığı bir prizma yoluyla bölerek spektrumunu geliştirdi. Cam prizması ile ışığın kırılmasını araştırdı; birkaç yıl içinde giderek ayrıntılı, rafine ve kesin deneyler serisi geliştiren Newton, renk fenomeninde ölçülebilir, matematiksel kalıplar keşfetti. Beyaz ışığın belirli bir şeffaf ortama girerken veya çıkarken kırılmış olduğu açı ile tanımlanabilen her bir ışın sınırsız renkte ışınların karışımı gökkuşağında ve tayfda görünür iddiasında bulundu. Bu düşünceyi, su ya da sabun kabarcığı yağının filmlerinin kalınlığını ölçmek için basit bir keskinlik tekniği kullanarak bu tabakaların müdahale renkleri hakkındaki çalışmasıyla ilişkilendirdi. Işığın dakika partikülleri akıntılarından oluştuğunu söyledi.
 • Teleskop: Teleskop gelişiminde önemli gelişmeler sağladı. Fakat fikirleri Hooke tarafından eleştirildiğinde, Newton kamusal tartışmadan çekildi. Hayat boyunca Hooke’ye karşı düşmanca ve düşmanca bir tutum geliştirdi.
 • Mekanik ve Çekim . Ünlü Principa Mathematica kitabında, Newton, modern fizik için çerçeve oluşturan üç hareket yasasını açıkladı. mekaniğin biliminin temelleri belirtilmekte ve bu yörünge hareketinin yuvarlak merkezlerinin matematiğini geliştirmektedir. Newton gökyüzü cisimlerinin hareketlerini kontrol eden temel güç olarak yer çekimini belirledi. Nedenini hiç bulamadı. Boş alanlardaki konumlar fikrini anlaşılmaz bulan çağdaşlara, görünmeyen parçacıkların etkilerinden kaynaklandığını kanıtlamış olabileceğini kabul etti. Newton, akışkan ve hareketli akışkanların sıvılarıyla olan sorunlarını çözüyor. Hava yoğunluğundan ses dalgalarının hızını hesapladı. Newton, Dünya’yı ve uydularını içeren altı bilinen gezegenin devrimlerinden bunu göstermektedir. Bununla birlikte, Ay’ın hareketi konusundaki zor teorisini pek tamamlayamıyordu. Kuyruklu yıldızların aynı yasalara uyduğu gösterildi; Newton, daha sonraki sürümlerde, dönüşlerinin ihtimaline ilişkin tahminlerde bulundu. Gök cisimlerinin göreli kütlelerini, yerçekim kuvvetlerinden ve zaten gözlemlenen Dünya ve Jüpiter’in oblatenessinden hesapladı. Gelgit akıntısı ve akışı ve Ekinoksların Güneş ve Ay’ın uyguladığı kuvvetlerden çıkarmayı açıkladı. Tüm bunlar tam hesaplamayla yapıldı.

Isaac Newton ve Din

Bir bilim adamı olmanın yanı sıra, Newton aslında dini konularda araştırma yapmak için daha fazla zaman harcıyordu. İncil’i her gün, Tanrı’nın sözü olduğuna inanarak okuyordu. Yine de, İncil hakkında Hıristiyanların yorumlarından memnun değildi. Örneğin, Kutsal Üçlü felsefesini reddetti; inançları, Aridanizm’deki Hıristiyan inançlarına daha yakındı Temel olarak İsa Mesih ve Tanrı arasında bir fark olduğuna inanıyordu.

Newton ilk Kilise ve İncil Vahiylerinin son bölümüyle hayran kaldı. Gizli İncil Kodunu bulmaya çalışırken, İncil’i incelemek için uzun saatler harcıyordu. Newton’un sahip olduğu dini inançlar o sırada ciddi utanç yaratabilirdi. Bu nedenle görüşlerini neredeyse saplantı noktasına kadar gizli tuttu. Bu gizlilik arzusu onun doğasının bir parçası gibi görünüyordu. Çalışmaları sadece ölümünden sonra açılabildi. Newton’un kutusunu ilk kez açan piskopos, onları halka açılmak için çok şok edici bulduğu için uzun yıllar açıklamadı.

Isaac Newton ve Simya

Isaac Newton hayatı boyunca simyayla da ilgilendi. Bir sürü cıva kullanarak çok sayıda nesneyi denedi. Kan dolaşımında çok yüksek cıva seviyeleri, erken yaşta ölümüne ve düzensizliklere katkıda bulunmuş olabilir.

Newton Kraliyet Cemiyeti’ne 1703 yılında üye oldu. Ayrıca 1717’de Darphane Ustası görevini de aldı. Bu işi ciddiye aldı ve gayri resmi olarak İngiltere’yi gümüş standarttan altın standarda taşımakla görevlendirildi.

Kaynak:  Isaac Newton’s Life

Isaac Newton Hayatı Hakkında Kısa Bilgi Aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Duru dedi ki:

  Çok güzel sunumum için çok harika

 2. tsubasa (kendal) dedi ki:

  bu mu kısa kısa değil futbol sahası kadar yazmışsın ama yinede çok teşekürler

  1. h dedi ki:

   doğru düzgün yazarmısın bu cümleden hiç birşey anlamadım

  2. Duru dedi ki:

   Cidden kısa olanı buysa uzun olanı nasıldır kim bilir

  3. Anonim dedi ki:

   Devdas de girdim baktım

 3. Bjk dedi ki:

  Beşiktaş yarın gs yi yenicek

 4. damla lamia dedi ki:

  bence güzel olmuş ama biraz daha kapsamlı olabilirdi ama yinede teşşekür edirem

 5. Anonim dedi ki:

  *-*AKINCI*-*

  1. GS dedi ki:

   ama ölüm tarihini vermemişler öküzler

   1. ceren dedi ki:

    Ölüm tarihini bir zahmet sen bul aşkım.

    1. kadir bağcı dedi ki:

     Sende bul aşkım

   2. Murat dedi ki:

    niye argo kullanıyorsun

   3. Bts dedi ki:

    Çok beğendi allah razı olsun projemi bu siteden yaptım ve 100 aldım. ❤

   4. Anonim dedi ki:

    Aşkım onu da sen araştır

   5. cansu dedi ki:

    1643 yılında doğmuş 1726 yılında ölmüş

    1. Ufgcivhoufuxyd dedi ki:

     1642 de doğmuş

  2. dfdsfsdfs dedi ki:

   bu adam ne zaman ölmüş

   1. ÖLÜMÜNE GS dedi ki:

    1727 TARİHİNDE AMA AY VE GÜN BİLMİYORUM

 6. Esma dedi ki:

  Çok teşekkür ederim çok işime yaradı ve 100 aldım.

  1. Cemre dedi ki:

   Hangisiniyazdın çok ihtiyacım var söylermisin

 7. yaso dedi ki:

  abeeeee sonu igrenc la nerede ne zaman nasil neyden dolayi oldu adama belli degil

 8. Bjk dedi ki:

  Bence de çok güzel olmuş

  1. Kerem dedi ki:

   aynen valla helal olsun

 9. Bjk dedi ki:

  Bence de güzel olmuş

 10. Ece demir dedi ki:

  Çok güzel olmuş Allah sizlerden razı olsun

  1. Bjk dedi ki:

   Bence de güzel olmuş

 11. Ceren dedi ki:

  Çok güzel olmuşbence iyi

 12. Ceren dedi ki:

  Çok güzel olmuş ben bundan kısasını bulamadım

 13. senem dedi ki:

  pek güzel değil bence

  1. ömer dedi ki:

   bu ne ya elim allah bullak oldu niye bu kadar uzun birde kısaca diyorlar kafam kadar yazı veriyorlar

 14. Mmmmmm dedi ki:

  Bitiyo bikere size öyle geldi ve gayet güzel

 15. Berfin dedi ki:

  Tesekkurler cok yardimci oldu. Digerleri kiskaniyordur onun icin siyluyorlar

  1. Anonim dedi ki:

   Sen hangi okuldasin benim de berfin bayram diye arkadasim var ben hilal

 16. Anonim dedi ki:

  Hıc icadlardan bahsetmemisler hep bos

  1. Fb dedi ki:

   Haklısın ve hiç kısa değil

  2. fgyjuı dedi ki:

   he he sen öyle san bilim adamları varya

 17. Uwuwewewe dedi ki:

  Annesi 4yaşında evleniyo aslında makalede öyle

 18. Unnamed Person dedi ki:

  Malesef Burdaki bilgiler beklediğimizdende fazla kısa olmuş , bir kaç önemli çalışmaları yer verilseydi daha iyi olacağını düşünüyorum.

 19. Fufg dedi ki:

  Saçma sapan işleryapma

 20. Anonim dedi ki:

  Düzenli değil

  1. Anonim dedi ki:

   Ne düzenli değil

 21. sanane dedi ki:

  tamam arkadaslar

 22. Samet dedi ki:

  Yaz yaz bitmiyo

  1. İsacc Newton kul dedi ki:

   İsacc Newton ben bu hayattaki tek varlığım kulların benim hayatta yaşamamış istemedi ancak sizler bu icatları benim yerime geliştireceksiniz rabihi vennar

  2. Anonim dedi ki:

   aynen samet

  3. Mmmmmm dedi ki:

   Yoooo hiçte bile bitiyo sana öyle geldi yalan yanlış söyleme

 23. Samet dedi ki:

  Abano olun kanalıma lütfen ?? 2 sıradaki minecıraft çekiyom

 24. Samet dedi ki:

  Abi iyi gözüküyo yapıyon kanalım var adı samet pro gamer

  1. Anonim dedi ki:

   And send izliyorum

 25. Akıllı dedi ki:

  Çok kötü bir yazı olmus

 26. Akıllı dedi ki:

  Çok teşekkürler iyi bir yazı olmuş kısa ve öz

  1. Anonim dedi ki:

   gerçekten çok güzel

 27. Anonim dedi ki:

  Kopya çekmeyin minikler

  1. Anonim dedi ki:

   ne kopyası ödev yapıyoruz

   1. gizli dedi ki:

    haklısın abi

 28. Ezgş dedi ki:

  Fena değil emeğe saygı :(
  Kusucam bu ne eeeıyyy

 29. Ezgş dedi ki:

  Fena değil emeğe saygı :(

  1. Amk dedi ki:

   Emeğe saygısızlık ??????

 30. MODACI KARDEŞLER dedi ki:

  TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Asi balon dedi ki:

   Modaci kardeşler siz youtuber misiniz

 31. MODACI KARDEŞLER dedi ki:

  GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÖĞRETMENİM ÇOK BEğendi

 32. Anonim dedi ki:

  Gerçekten çok işime yaradi ?

 33. sudenaz dedi ki:

  çok sağolun iyi olmuş yazınız

 34. Özlem dedi ki:

  Bu ne beeeeee hiç de güzel değil mal mal şeyler anlatmışın

  1. Oyuncu dedi ki:

   Yo bilgiler tamami ile verilmis tabi senin beyinin buna ermedigi icin anlamayabilirsin!!!

   1. Ezgi dedi ki:

    Bence de çok güzel bilgiler verilmiş ancak tamamını vermemiş ?

  2. Eser dedi ki:

   Küfür etmeyin güzel olmuş

 35. Serdal dedi ki:

  Yer çekimini bulduğunu yazmamislar ama

 36. Alp dedi ki:

  Çok güzel ama bunu ingilizceye çevireceğiz.

  1. Anonim dedi ki:

   sizin hailinzde kötü insallah proje icin guzel puan verir

   1. GS dedi ki:

    ama öldüğü tarihi vermemişler

  2. hamza dedi ki:

   aynen bizde

 37. yeliz dedi ki:

  Elinize sağlık Newton Hayatı özet olması çok iyi yoksa yazmayacaktım.

 38. Anonim dedi ki:

  çook tesekkur ederimmm

  1. MODACI KARDEŞLER dedi ki:

   BİR ŞEY DEĞİL CANIM

 39. Yasemin dedi ki:

  Çok kısa ama inşallah hoca birsey demez

 40. Adınız ... dedi ki:

  ödevime çok yardımcı oldu

Yorum Yaz