İpek Yolu Nereden Başlar Nerede Biter Geçiş Güzergahı

Bu yazımızda ipek yolu nereden başlar nerede biter geçiş güzergahı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İpek Yolu, tarihin bilinen en eski ticaret yollarından biridir. İpek Yolu, insanlığın bugünlere kadar gelmesindeki ilerlemeyi ve değişimi sağlayan, bilimsel ve teknik gelişmelerin kaynağını oluşturan, ticaretim şah damarı, devletlerin de ayakta durmasını sağlayan bir iskelet sistemi gibidir.

 

İpek Yolu, tarihte birçok devletin kontrolünde olmuştur. Bunu sağlayan geçiş güzergahıdır. Bizi yakından ilgilendirmesi de Osmanlı’nın İstanbul’u fethettikten sonra İpek Yolu’nu ele geçirmesidir. İpek Yolu, Coğrafi Keşifler’e kadar bilinen en eski iki ticaret yolundan biridir. Diğeri ise Baharat yoludur.

İpek Yolu’nun güzergahı, İstanbul ile Pekin arasındadır. Türkiye’nin kuzeyinden başlayan yol, İran üzerinden Türki Cumhuriyetler’e uğrayarak devam eder ve Çin’e kadar ulaşır. Türkiye, İran, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Çin İpek Yolu güzergahıdır.

İpek Yolu, İstanbul üzerinden Avrupa’ya dağılarak uzanırdı. Tarihin en köklü ve güçlü ticaret yolunda bütün insanlık ticaret yapmaktaydı. Uzak doğudan gelen ipek ve baharatların ağırlıklı olması İpek Yolu üzerinde de ipeklerin taşınması bu ismi gündeme getirmiştir.

İpek Yolu üzerinde ticari anlamda her şey taşınırdı. Halı, kilim, çanak, çömlek, kumaş, ipek, ilaç, taç, kürkler, cam, fildişi ve kıymetli mücevherler bu yol üzerinden devam ederdi. İpek Yolu üzerinde ticaret aynı zamanda kültürler arası etkileşimi de sağlamıştır. Kültürlerin birbirini tanıması ve insanların kaynaşması daha kolay olmuştur.

İpek Yolu Nereden Başlar Nerede Biter Geçiş Güzergahı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.