Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

İpek ve Baharat Yolu Varken Avrupalılar Neden Yeni Bir Yol Arama Gereği Duymuş Olabilirler?

Bu yazımızda İpek ve Baharat Yolu varken Avrupalılar neden yeni bir yol arama gereği duymuş olabilirler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğuda yer alan ticari yollar daha çok doğu medeniyetlerinin gelişmesinde etkili olmuştur. İpek ve Baharat Yolları doğuda bulunan en önemli ticaret yollarıdır. Asya ve Avrupa kıtalarının etkileşimli olmasını sağlamıştır. İpek Yolu’nda ipek ağırlıklı ticaret, Baharat Yolu’nda, baharat ağırlıklı ticaret yapılmaktadır.

İpek Yolu, İstanbul’un fethedilmesiyle, Baharat Yolu Mısır’ın fethedilmesiyle Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir. Bu ikisi arasındaki yaklaşık altmış yıllık süre doğunun ekonomik olarak güçlenmesinde etkili olmuştur. Batıda ise bu hakimiyet değişikliği ekonominin zayıflamasına neden olmuştur. Bu nedenle Coğrafi Keşifler başlamış ve yeni bakir toprakların aranması ve ticari yolların keşfedilmesi amaçlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. feray dedi ki:

    İpek ve Baharat Yolu varken Avrupalılar yeni bir yol arama gereği duymuşlar. Bunun nedeni ise Batı bölgelerde bir yol arama isteği ve Batılı ülkelerin kalkınma hırslarıdır.

Yorum Yaz