İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devleti İçin Önemi Nedir

ipek baharat yolları ile ilgili görsel sonucu

Tarih boyunca var olmuş olan devletler, ekonomik ve askeri güce sahip olmak için çeşitli stratejik hamleler yapmak durumunda kalmışlardır. Anadolu topraklarından başlayan, Asya’yı geçerek Çin’e kadar ulaşan İpek ve Baharat yolları da bu konuda devletlerin iştahını kabartan ticaret yollarından olmuştur. Bu ticaret yolları üzerinde tüccarlar, büyük alışverişler yaparak kar elde etmişlerdir. Bununla birlikte seyahatleri sırasında yol üzerindeki hanları, kervansarayları da kullanarak bu yolların geçtiği sınırlara sahip ülkelere de ekonomik kazanç sağlamışlardır.

ipek baharat yolları ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim’in fetihleriyle İpek ve Baharat yollarının hakimiyetini tamamen eline geçirdi. Bu fetihlerden sonra artık Avrupalı tüccarlar, Çin ve Hindistan gibi ülkeler ile ticaret yapabilmek için Osmanlı topraklarından geçmek ve Osmanlılara vergi vermek zorundaydılar. İpek ve Baharat yollarının o dönem için dünyanın sahip olduğu en önemli iki ticaret yolu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sahip olduğu bu avantajın Osmanlı ekonomisine ciddi anlamda büyük getirileri olduğunu da söyleyebiliriz.

Bu yolların hakimiyeti, ticaretin Osmanlı üzerinden yapılması ile birlikte hem Osmanlı’ya vergi girişi sağlamış, bunun yanı sıra yol üzerindeki han, kervansaray gibi yerlerin kullanılması ile birlikte Osmanlı halkına da ekonomik katkıda bulunmuştur. Ancak coğrafi keşiflerin ortaya çıkması ile birlikte Avrupalılar, bu rotaya alternatif olan Ümit Burnu’nu kullanmışlardır ve bu ticaret yolları önemini kaybetmiştir. Bu durumun sonucunda ise Osmanlı Devleti’ni duraklama, gerileme ve yıkılma dönemlerine sürükleyecek olaylar örgüsü başlamıştır.

İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devleti İçin Önemi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. güzel teşekkür ederim Her zaman bu siteye bakıyorum ipek yolunun osmanlı devleti için önemi özet tam istediğim gibi olmuş yapanların eline sağlık. baharat yolunun osmanlı devleti açısından ömemi de güzel olmuş.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.