İpeğin Yapım Aşamaları ve İpek Böcekleri

İpek böcekleri hakkında bilgi, ipeğin yapımı aşamaları nasıldır

İpek, İpekböceğininden üretilen yumuşak, parlak bir liftir. İpekböceği esasında bir tırtıldır ve bu lifi kendine koza örmek için üretmektedir. İnsanlar bu lifi kullanarak iplik yapar ve kumaş dokurlar.

İpek çok sağlamdır. Boyanınca da çok gösterişli ve rağbet gören bir kumaş olur. Bazen ipeğe başka lifler katılarak döşemelik ve perdelik kumaşlarda kullanılır. İpek dokumacılığı bundan 4.600 yıl önce Çin’de uygulanmaya başlanılmıştır. 16. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında İtalya ve Fransa’da büyük gelişme kaydedilmiştir. İpek en çok dut ipek böceğinden elde edilir. Bu böceğin dişisi 200-500 yumurta bıraktıktan sonra ölür. Yumurtalardan çıkan minik tırtıllar dut yaprağıyla beslenir.

ipek böcekleri

İpek Böcekleri

Hızla büyüyen böcekler 20-30 günde 7-8 santimetre boyuna ulaşır. Büyümesi son bulan böcekler artık yemeyi bırakır ve incecik ipek liften kendi etrafına bir koza örer. İnsanlar ipek elde etmek için üretme çiftliklerinde ipek böcekçiliği faaliyetiyle uğraşırlar. Kozanın yırtılarak zarar görmesine engellemek amacıyla ipekböceğinin içinden çıkabileceği kadar gelişmesini beklemeden kozalar kaynatılır. Ardından ipek elle ya da makinelerle didiklenerek top haline getirilir. Bir kozadan 450 ile 900 metre arasında bütün olarak iplik çıkabilir. Bu iplikler tezgahlarda dokunarak kumaş halini alır.

İpek üretimi yapım aşamaları hakkında sorularınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

5 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ipek böcekleri ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.