Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

İnsanlarla İlişkilerimizde Uymamız Gereken Görgü Kuralları

Her insan bir toplum içerisinde yaşar ve o topluma ait bir birey olarak kabul edilir. Her insanın sorunsuz bir şekilde toplum içerisinde yaşayabilmesi için uyulması gereken bazı görgü kuralları vardır. İnsanlarla İlişkilerimizde Uymamız Gereken Görgü Kuralları adlı yazımız ile bu konuya ilişkin birçok sorunun cevabını ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Görgü kuralları aynı zamanda nezaket kuralları anlamına da gelmekte olup, bu kurallara her bireyin uyması gerekmektedir. Görgü kuralları yazılı bir metin değil, herkesin zaman içerisinde uygulana uygulana belirlemiş olduğu bir davranış biçimidir. Görgü kurallarına uymamanın herhangi bir cezası bulunmamaktadır fakat görgü kurallarına uymayan kişiler toplum tarafından dışlanmakta ve ayıplanmaktadır.

Toplumdan topluma değişiklik gösteren görgü kuralları, kişi hangi topluma ait ise ona göre gerçekleştirilmelidir. Ülkemizdeki görgü kurallarına örnek verecek olursak, büyüklerimize saygı duymak, misafirperverlik, selamlaşmak, güleryüzlü olmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu kurallara uyarak yaşamını sürdüren kişiler, birbirleri ile saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde yaşamayı başarabilen kişilerdir. İnsanları üzmek ya da onlara kötü söz söylemek olumsuz davranış biçimleri arasında yer alarak görgü kurallarına ters düşmektedir. Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de ise görgü kurallarına uymanın önemi birçok ayet ile belirtilmiştir.

Toplum içerisinde yaşayan insanların mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için görgü kurallarına uymaları gerekmektedir. Aksi durumda bazı anlaşmazlıklar ya da kötü davranış biçimleri ortaya çıkarak insanların zarar görmesi söz konusu olacaktır.

İnsanlarla İlişkilerimizde Uymamız Gereken Görgü Kuralları Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Ulaştırabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz