Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

İnsanların Doğaya Verdiği Zararlar İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda insanların doğaya verdiği zararlar ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanın etrafını saran canlı ve cansız bütün varlıklar çevreyi oluşturur. İnsan sosyal bir canlı varlık olarak doğal çevreyle daima etkileşim halindedir. Besin zincirinin en tepesinde bulunan insan, doğal dengenin oluşumunda görev alırken, korunması için de en temel taşı oluşturur.

Doğal çevre ve insan arasında kopmaz bir bağ vardır. Fakat insanlar doğanın bir parçası değilmiş gibi hareket etmektedirler. Özellikle sanayi devrimlerinin yaşanmasıyla birlikte makineleşmesinin artması, bilimin teknik ilerlemeyi beraberinde getirmesiyle doğal çevre alanlarının insan kontrolüne geçerek ve hatta makine kontrolünde olarak tahrip edilmesi söz konusudur.

Günümüzde sanayileşme arttıkça, fabrikalaşma artmıştır. Fabrikalaşma arttıkça da sanayileşme artmıştır. Tarım, hayvancılık ve her türlü ticari faaliyet de bir endüstri haline gelmiştir. Sanayinin gelişmesi ve yaygınlaşması, şehirleşmeyi de beraberinde getirmiştir. İnsan gücünün, barınma ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

Bütün bu sebepler, doğaya zarar olarak dönmektedir. Çünkü sanayi atıkları çevreyi kirletmektedir. Şehirleşme çevreyi tahrip etmektedir. Doğayı öncelemeyen her ilerleme doğanın boşluk kabul etmez yapısında bir hasara yol açmaktadır.

Küresel ısınma, buzların erimesi, çölleşme, kuraklaşma, kıtlıklar, mevsimlerin değişmesi, iklimlerin farklılaşması, dünyanın ani ısınması ve soğuması, ormanların yok olması, su kaynaklarının tükenmesi, doğal enerji kaynaklarının sonuna gelinmesi gibi sonuçlar insanların doğaya verdiği zararlar nedeniyle gerçekleşmektedir.

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin azaltılması için faaliyetler gerçekleşse de küresel sorunlara, küresel çözümler üretilmedikçe her çözüm faaliyeti eksik kalacaktır.

İnsanların Doğaya Verdiği Zararlar İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Asima dedi ki:

  yani uzunda deyil kısada tam lazım olan siz nasıl buldunuz

 2. İKİZLER dedi ki:

  güzel bir kompozisyon olmuş tam aradığım konu harikkaaaaa

 3. Zehra dedi ki:

  kompozisyon düzenini de ben yaptım.

 4. ilayda dedi ki:

  çok yararlıydı zararını görmedim

 5. Çağla dedi ki:

  Çoooook iyi abi kullandım merak etme ?

 6. Sinem dedi ki:

  Hiç aradığımı bulamadım

 7. tansel dedi ki:

  insanın doğaya verdiği zararlar saymakla bitmez ve bence insanları bu konunda bilinçlendirmek gerekiyor. Bu yazıyla bu doğa bilincini çok güzel vermeye çalışmışsınız muhteşem bir kompozisyon olmuş.

Yorum Yaz