Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Nisan 2019

İnsanlar Topraktan Ağaçtan Sudan Hayvanlardan Taş ve Madenlerden Ne Şekilde Faydalanmıştır

İnsanlar Topraktan Ağaçtan Sudan Hayvanlardan Taş ve Madenlerden Ne Şekilde Faydalanmış Olabilirler

Toprak sayesinde tarım ve hayvancılık mümkün olabilmiştir. Toprak sayesinde nehir ve akarsuların suları süzülerek yer altı suyu oluşur. Ayrıca meyve ve sebzeler toprakta yetişmekte olup, hayvanların beslenip insanların faydalanabileceği hale gelmesi toprak sayesinde sağlanmaktadır.

Ağaçlar sayesinde insanlar kendilerine barınak yapmışlar, ağaçları işlemeyi öğrendiklerinde ise işlerine yarayacak aletler yapıp av için kullanmışlardır.
Su, tarım ve hayvancılıkta çok önemli bir yere sahiptir. Hayvanların ve bitkilerin susuz yaşayabilmeleri mümkün değildir. Ayrıca insanlar teknoloji geliştikçe suyun gücünü kullanabileceklerini öğrenmiştir. Değirmenler, barajlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Buralardan elektrik ve mekanik enerji elde edilmektedir.
Hayvanlar insan için hem giyecek hem yiyecek kaynağı olmuştur. İnsanlar, hayvanların et ve sütlerinden beslenmelerini karşılamışlardır. Postlarından giyecekler yapılmıştır. Ayrıca hayvan gücü sayesinde taşıtlar yapmışlar, kuşları haberleşmek için kullanmışlar, köpeklerle dost olmuşlardır.
Taş sayesinde insanoğlu alet yapmayı becermiştir. Eski silah ve kaplar taşlardan yapılmaktaydı. Ayrıca barınmak için taştan evler de yapılmıştır. Günümüzde ise yol yapımı ve inşaat endüstrisinde hala taşın önemi büyüktür.

Madenler insanların takas usulünden sonraki dönemde ticaret yapabilmelerini sağlamıştır. Para olarak kullanılan altın ve gümüş yükte hafif pahada ağır olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca demir gibi madenlerden alet ve silahlar yapılmış, kömürden ısınma ihtiyacı karşılanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. SUDE SU dedi ki:

    ÇOK GÜZEL BİR SİTE HAZIRLAYANLA ELLERİNİZE SAĞLIK TEŞEKKÜRLER :)

Yorum Yaz