İnsanlar Genellikle Hangi Coğrafi Özelliklerdeki Bölgelere Yerleşmek İsterler? Neden? Söyleyiniz.
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

İnsanlar Genellikle Hangi Coğrafi Özelliklerdeki Bölgelere Yerleşmek İsterler? Neden? Söyleyiniz.

Bu yazımızda insanlar genellikle hangi coğrafi özelliklerdeki bölgelere yerleşmek isterler neden söyleyiniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların yerleşim yeri seçmelerinde yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim etkili olmaktadır. Coğrafik şartların yaşamaya ve geçinme kaynakları temin etmeye uygun olması insanların yerleşmesi ve hayatlarına devam etmesi için önemlidir.

İnsanlar genellikle yaşamaya en uygun olan yükseltisi az, vadi, ova ve platolardan oluşan, su kaynaklarına yakın yer üstü doğal kaynakları zengin olan yerleri tercih ederler. Yer altı zenginlikleri de olan yerlerde yerleşim yeri oluşturarak ticari faaliyet de yaparlar. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamaları ve temel hayati şartların yerine getirilmesi coğrafyanın özellikleriyle  gerçekleşmektedir. Coğrafya biyolojik ve sosyal veraset olarak da insan hayatını etkiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. xgdbtujnugyjjjjjjtc dedi ki:

  insanlar…

 2. mina dedi ki:

  hani hangi bölge sadece anlatmışlar ama bana bu kadarı yeter.

  1. ESMANUR dedi ki:

   SEN BULDUNMU

 3. şahan dedi ki:

  İnsanları bilmem de arkadaş ben Akdeniz Bölgesine yerleşmeyi çok isterim. Çünkü o bölgede deniz var, iklim yazları sıcak kışları ılık, turizm gelişmiş, doğal güzelliklere sahiptir.

Yorum Yaz