Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

İnsanın Kendi Evinin Dumanı Elin Evinin Ateşinden İyidir Anlamı

İnsanın kendi evinin dumanı elin evinin ateşinden iyidir atasözünün anlamı

İnsanın kendi evinin dumanı elin evinin ateşinden iyidir deyimi vardır. Bu deyim ile söylenmek istenen şey sizin sahip olduğunuz şeyin emanet aldığınız veya başka birine ait olan bir şeyden çok daha değerli ve güzel olduğudur. İfade edilmeye çalışılan şey mesela sizin sahip olduğunuz eski bir arabanın komşunuzdan ödünç aldığınız lüks bir arabadan daha iyi olduğu, komşunuzun arabasını kullanmaktansa kendi arabanızla gitmenizin daha kolay olduğudur.

Bir başka insana bağlı olmadan kendi işinizi yapmanız bir çok eşya, araç, gereç başka bir insanda olan gelişmiş araçlardan daha faydalıdır. Bu deyimde de bize söylenmek istenen şey budur. Bu sebeple sahip olduğumuz şeylerle memnun olmayı, onlar ile idare etmeyi öğrenmeliyiz.

Aynı zamanda başka bir insanın eşyasını kullanmamız bazı anlarda zorluklara sebebiyet verebilir. Emaneten kullandığımız cisimler veya eşyalar bozulur veya ödünç aldığımız kişi ile samimiyetimiz bozulabilir. Yani emaneten edindiğimiz veya almayı isteyip alamadığımız, özenme ile baktığımız biz eşyadansa bizde olan ve az çok işimizi görebilen bir eşyanın olması en iyisidir.

Bu deyim ile ilgili görüşlerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

İnsanın kendi evinin dumanı elin evinin ateşinden iyidir anlamı atasözünün anlamı açıklaması hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz