İnsanın Hayvandan Farkı Nedir?

Bu yazımızda insanın hayvandan farkı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayvanlar da insanlar gibi doğar, büyür, yaşlanır ve ölürler. İnsanlarla hayvanlar arasında dünya hayatı bakımından birçok benzerlik bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok farklılık da bulunmaktadır.

 

Hayvan insiyaki olarak hareket etmektedir. Yani belli bir donanımla ve içgüdüyle dünyaya gelir, yaşadığı bölgeye has özellikleri genetik aktarımla elde ederek, yapmakla sorumlu olduğu bir iş var şeklinde ilhamla hareket ederek görevini tamamlar.

İnsan ise dünyaya geldiğinde hayvandan daha çaresiz bir şekilde hayata başlar. Bu temel fark insan ve hayvanın yaratılış gayelerini birbirinden ayıran en önemli unsurdur. Bununla birlikte insanda programlanmış gibi ilhamla hareket etme hasleti yoktur.

İnsan düşünme, konuşma, yorumlama, çözümleme ve birleştirme kabiliyetlerine sahip olarak hayvandan tamamen ayrılır.

İnsan düşünen ve konuşan bir varlıktır. Hayvanları ise bu konuda iletişim frekansları ve içgüdüyle hareket etmeleri devreye gider. Bu her iki kavram karşılaştırıldığında arada irade farkı vardır. Allah insana kendi muallak kaderini belirlemesi için cüzi irade vererek onu özgür kılmıştır.

Allah hayvana ise böyle bir irade vermemiştir. Adeta hayvan, yapmasını gerekeni yapan bir varlıktır. İçgüdüsü, haberleşmesi ve bütün davranışları belirlenmiş bir çizgi üzerinden geçer gibidir. İnsan hayatında da bu böyle olmasına rağmen özgür irade serbestisi temel farkı oluşturur.

Bu nedenlerle insan hayvandan, hayvan insandan ayrılır. Fakat insanların bazı faaliyetleri, hayvanların bile yapmayacağı şeyler olabilir. Davranışların değerlendirilmesinden çok, bilimsel olarak bir analiz yapmaya tercih ettik.

İnsanın Hayvandan Farkı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.