Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

İnsanda Gerçekleşen Embriyonik Gelişim Dönemleri Nelerdir Açıklayınız.

Bu yazımızda insanda gerçekleşen embriyonik gelişim dönemleri nelerdir açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Embriyonik gelişim süreçleri dönemler halinde dört ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar segmentasyon, gastrulasyon, nörolasyon ve organogenez şeklinde gerçekleşmektedir. Embriyonik gelişim dönemlerinin her birinde farklı olaylar gerçekleşmektedir.

Segmentasyon Gelişim Dönemi

Yumurta ve spermin birleşmesinden sonra mitoz bölünmeler oluşurken blastomerler meydana gelir. Hücre bölündükçe blastomer sayısı artar. Böylece zigot dönemi meydana gelir. Hücrede çeşitli segmentler meydana geldiğinden segmentasyon dönemi olarak isimlendirilir. Marula ve Blastula aşamalarının gerçekleştiği bir dönemdir.

Gastrulasyon Gelişim Dönemi

Gastrulasyon tabakalaşma anlamına gelmektedir. Blastula aşamasından sonra başlar. Ektoderm, endoderm ve mezoderm tabakalarının oluştuğu ve hücrenin geliştiği bir dönem olarak bilinmektedir. Canlılık faaliyetlerinin devam etmesinde etkili olan tabakalar meydana gelir.

Nörolasyon Gelişim Dönemi

Embriyo yapısının tam olarak geliştiği bir dönem olarak beyin ve omurilik kısımlarının meydana geldiği bir dönemdir. Sinir doku ve sinir sisteminin oluştuğu ve yapıların yerine geldiği bir dönemdir.

Organogenez Gelişim Dönemi

Organların oluşumunun meydana geldiği bir dönem olarak bilinmektedir. Hücrenin genel olarak faaliyetleri aynı olsa da genetik olarak farklılıkların yaşandığı bir evredir. Organların sistemler halinde oluşmasında ve sistemlerin meydana gelmesinde etkili olan bir dönemdir.

Bu dört aşamadan sonra canlılık faaliyetleri hayati tesirlerin oluşmasıyla devam eder ve embriyonik gelişim vetiresi tamamlanır.

İnsanda Gerçekleşen Embriyonik Gelişim Dönemleri Nelerdir Açıklayınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. alev dedi ki:

    İnsanda gerçekleşen embriyonik gelişim dönemleri nelerdir ben geçen gün ilk kez biyoloji dersinde duydum bu dönemleri… Ne olduğunu ayrıntılı olarak da buradan okudum.

Yorum Yaz