Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

İnsan Hakları ve Demokrasi Arasındaki İlişki

insan_haklariİnsan hakları ve demokrasi dendiğinde akla ilk olarak insanın yaşama hakkı gelmektedir. Çünkü insanların en temel ve elinden alınamayacağı hak yaşama hakkıdır. Demokrasinin olduğu bir ortamda kimse kimsenin yaşama hakkını elinden alamaz.

İnsan hakları ve demokrasi kavramları birbirleri ile bağlantılı iki kavramdır. Çünkü insan hakları insana doğuştan verilir ancak bu hakların insanların kullanabilmesi ise demokrasi ile yani demokratik bir ortamla mümkün olacaktır. Bu nedenle de insan hakları için demokrasi oldukça önemli bir kavramdır.

Demokrasiden söz edilen bir devlet yapısında eğer devlet yapacağı ya da yapması gereken işleri yapmıyor ise insanlar da bu işlerin neden yapılmadığını ve düzensizliğin nereden geldiğini araştırır ve hakkını arar. Çünkü demokratik bir ülkede ya da ortamda insanlar sahip oldukları hak ve özgürlükleri başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlamamak şartıyla kullanma hakkına sahiptir. Demokrasinin el verdiği temel husus ise budur.

İnsan Hakları ve Demokrasi Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hacer dedi ki:

    Demokrasi ile hukuk eşit diyebilirmiyiz

Yorum Yaz