Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Nedir?

Aşağıda insan hakları evrensel bildirgesi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Dünyada savaşların yaşanması ve etkilerinin aşırı derecede yıkıcı olması insanlığın bütün ümitlerinin tükenme noktasına gelmesine neden olmuştur. Özellikle 1939 – 1945 yıllarında İkinci Dünya Savaşı’nın yaşanması dünya tarihine en kanlı savaşlardan biri olarak geçmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nda birçok insan hayatını kaybetmiştir. Bunların içinde bebekler, çocuklar, kadınlar, gebeler, erkekler, ihtiyarlar bulunmaktadır. Sayısız insan ölürken, dünya açlığın, susuzluğun, kuraklığın, çoraklığın esaretinde kalmıştır. Bütün bunlarla beraber doğal çevrenin zarar görmesi de salgın ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olmuştur.İnsanlık büyük zarar görmüştür. Bu da insanların hastalıktan kırılmalarına neden olmuştur.

Ayrıca sosyal düzen bozulmuştur. Adalet anlayışı da körelmiştir. Siyasi düzenler otorite oluşturan diktatörlerin eline geçmiştir. Bütün bunlar soykırımların yaşanmasına da neden olmuştur. Bu nedenle 1948 yılında yapılan düzenlemeler sonucunda Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yayınlamıştır.

İnsanların beslenme, barınma, korunma gibi temel haklarının olması, eğitim, sağlık, çevre temizliği gibi zaruri haklarının güvence altında olması, insanların adaletle yaşaması gerekliliği insan hakları evrensel bildirgesinde yayınlanmıştır. İnsani değerlerin korunması, insan hayatının öncelenmesi evrensel olarak bu bildirge ile güvence altına alınmıştır.

İnsan hakları evrensel olarak kabul edilmektedir. İnsan haklarının evrensel kabul edilmesi, hukukun üstünlüğüne inanmanın bir sonucudur. Hukuk, insanlar için olmazsa olmazdır. Bu nedenle insan hakları uluslararası mahkemeler tarafından da güvence altında bulunmaktadır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Kartal Poyraz metinol dedi ki:

  Çok iyimiş arkadaş

 2. duran dedi ki:

  İnsan hakları evrensel bildirgesi; Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1948 yılında kabul edilen bir bildiridir. İnsan hakları tarihinde edinilen devrimci bir belgedir.

  1. Anonim dedi ki:

   Çok iyi olmuş

Yorum Yaz