İmam Hatip Liseleri Anadolu Lisesine Dönüştü

İmam Hatip Liseleri Anadolu Lisesine Dönüştü hakkında bilgi kısaca.

Bakanlık son zamanlarda 22 çeşitli meslek lisesinden mesleki ve teknik Anadolu lisesi ve çok programlı Anadolu lisesine dönüşüm üzerinde çalışmalar yapmıştı. Son olarak 81 ilde bulunan valiliklere söz konusu mesele ile ilgili imam hatip liseleri hakkında yazı gönderildi.

Yazıya göre 2014-2014 eğitim öğretim yılından kademeli olarak başlamak üzere tüm yüksek öğrenime ve mesleğe hazırlayıcı program içeren Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip liseleri sadece Anadolu imam hatip lisesi programı uygulamaya başlayacak.

2014 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’nda gelecek eğitim öğretim yılından başlamak üzere Anadolu imam hatip liselerinin 9. sınıflarının kayıt yapabilmesi için usul ve esaslar yer alacak ve bu doğrultuda tercihler gerçekleştirilebilecek.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşıyıp Anadolu imam hatip liselerine kayıt yaptırmak istemeleri halinde önceki eğitim öğretim yıllarından birinde ilköğretim kurumlarından mezun olup, örgün eğitime hafızlık eğitimi için ara veren öğrenciler bu isteklerini gerçekleştirebilecek. Devlet parasız ve yatılı pansiyon hizmetlerinden de yararlanacak olan öğrencilerin yeni okulları artık sadece Anadolu İmam Hatip lisesi olacak ve okul tabelaları da bir mevzuat ile buna göre düzenlenecek.

ivrindi-anadolu-imam-hatip-lisesi

İmam Hatipler de Anadolu Oluyor Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.