İltizam Sistemi Nedir Niçin Kullanılmıştı

İltizam sistemi nedir, iltizam sistemi kısaca, iltizam sistemi hakkında bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İltizam sistemi; Osmanlı Devleri vergilerinin bir bölümünün belirli bir ücret karşılığında devlet tarafından belirli kişilere ya da zümrelere verildiği sisteme denmektedir.

İltizam sisteminde vergileri kişilerden toplayan kişilere mültezim denmektedir. Mültezimler, günümüzdeki müteahhitlerin işlerini yaparlardı. Devlet açık arttırma usulü ile devlet bünyesindeki yerleri mültezimlere devrederdi ve mültezimler bu yerler için devlete para ödeyeceğine dair sözleşme imzalardı.

Osmanlı devletinde iltizam sistemi yıllıklı eyaletlerde uygulamaya konuluyordu. Osmanlı devletinde savaşların uzun sürmesi ise zamanla ülkenin ekonomi dengesini bozdu ve devletin hazinesinde para eksiği meydana geldi. Bu durum üzerine tımar sisteminin uygulandığı eyaletlerde de iltizam sistemi uygulanmaya başlamıştır ve bu bölgelerde de tımar sistemi iyiden iyiye bozulmuştur.

İltizam sistemi uygulanırken mültezimler devlete karşı yaptıkları ödemeleri ödüyorlardı ve bu ödemeler dışında kendilerine pay alabilmek amacıyla kırsal bölgelerde yaşayan insanlar üzerinde baskı kuruyorlardı. Mültezimlerin keyfi nedenlerle vergi toplaması sonucunda bu sistem de uygulanabilirliğini kaybetmiştir ve bu sistem yerine çağdaş vergi sistemi uygulanmaya başlamıştır.

İltizam Sistemi Nedir Niçin Kullanılmıştı İltizam Sistemi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

4 yorum

  1. Osmanlı bu vergileri temin etmekte zorlanıyordu, çünkü mısır gibi uzak bir yerden toplanan vergilerin merkeze getirilmesi aylar sürüyordu, bu yüzden uzak olan yerlere genellikle iltizam sistemi uygulanır, ihale açılır ve ihaleyi kazanan kişi vergileri toplama hakkına sahip olur (1 yıl) tabii osmanlı ihaleye katılma bedeli ve ihale sonrası peşin parasını alır. Savaş gibi olağanüstü durumlarda para lazım olursa Osmanlı tekrar ihaleyi kazanan adamdan ücret ister ve karşılığında seneye ihale yapmayalım gene sen topla derler veya daha fazla ücret isteyerek olağanüstü durumlarda ömür boyu toplama yetkisi bile verebilir

    • kardeşim senin bir an önce bir doktora görünmen gerek yada beyin tomografisi çektirmen lazım beynin var mı yok mu diye, sonra da ruh hastalıkları ve akıl sağlığı bölümüne gitmen lazım ,aile içi iletişim ve evde birey baskılarına da bakılması lazım e tabi birde narkotiğe görünmen gerek yani bi madde etkisindeydin belki o yorumu atarken.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.