Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

İlkçağ’da Yunan Bilim Adamları

Geçmişten günümüze kadar yani insanın ilk yeryüzünde görüldüğü andan şuana kadar bilim ve teknoloji sürekli gelişmiş ve değişmiştir ancak bu değişim ve ilerleme bir anda olmamıştır insanlar, doğayı tanıyıp kendilerini geliştirdikçe tesadüfi olarak ya da kasıtlı olarak bilime de bir çok bilgi kazandırmışlardır ve zaman geçtikçe uygarlıklarda ya da medeniyetlerde bilim, zamanların koşul ve ihtiyaçlarına göre değişme ve gelişme göstermiştir. Bilim sayesinde yetişen bilim adamları da bilim alanlarının farklı dallarında bir çok çalışmalar yaparak aynı zamanda bir çok önemli bilginin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamışlardır ki nitekim bu bilgiler insanların yapacakları bir çok hesaplamaların ya da icatların temelini oluşturmuştur.

Bilimi yakından takip eden ve bir çok bilim adamı yetiştirip günümüze bir çok bilimsel bilginin ve eserlerin kazandırılmasını sağlayan en önemli uygarlıklardan birisi de Yunan uygarlığıdır.

İlkçağ’da Yunan Bilim Adamları:

Homeros: Yunan uygarlığının geleneklerini, göreneklerini ve inanç sistemlerini inceleyerek bu konular hakkında “İlyada ve Odysseia” destanlarını kaleme almıştır.

Hesiados: Yunan uygarlığında ün yapmış bir şairdir. Bilinen en önemli eserleri ise “Tanrıların Doğuşu, İşler ve Günler” eserleridir.

Pisagor: Matematik ve geometri alanlarında kullanılan “Pisagor teoremi” olarak bilinen teoriyi ve “Bir dik üçgenin dik kenarlarının karelerinin toplamı, hipotenüsün karesine eşittir.” ifadesini ortaya atan bilim adamıdır.

Arşimet: Suyun kaldırma kuvvetini bulan yunan bilim adamıdır. Bu buluş sayesinde günümüzdeki gemi yapımları gerçekleşmiştir.

İlkçağ’da Yunan Bilim Adamları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bilmesen deolur dedi ki:

    Abi en önemlisini unutmuşsun
    ARISTOTELES

Yorum Yaz