İlk Türk Devletlerinin Siyasal Sosyal ve Kültürel Yaşamlarını Anlatan Destanlar Hangileridir

Türk Devletlerinin Yaşamını Anlatan Destanlar, İlk Türk Devletlerinin Siyasal Sosyal ve Kültürel Yaşamlarını Anlatan Destanlar Hangileridir

İlk Türk devletlerinin siyasal, sosyal ve kültürel yaşamını anlatan destanlar Oğuz Kağan Destanı, Ergenekon Destanı, Göç Destanı ve Türeyiş Destanıdır.

1. Oğuz Kağan Destanı: Hunlara ait olan Oğuz Kağan Destanı’nın beş farklı yazması bulunmaktadır. Bu destan Oğuzların yaşayışı, halk bilimi, kültürü ve dili hakkında bilgiler içermektedir. Destanda Oğuz Kağan’ın hayatı ve kahramanlıkları konu edilmektedir.

2. Ergenekon Destanı: Göktürklere ait olan Ergenekon Destanında Göktürklerin Ergenekon denilen bölgede sıkışarak demir dağı eritmeleri ve buradan çıkışları anlatılır. Destan Türk kültürü ve yaşayışına ait bilgiler vermektedir.

3. Türeyiş Destanı: Bir Uygur destanı olan Türeyiş Destanında Uygurların erkek bir kurttan türemeleri konu edilir. Destanda yine Türklerin yaşayışına ait izler vardır.

4. Göç Destanı: Uygurların kutsal bir taşı kaybetmeleri ile birlikte güney batıya doğru yaptıkları göç anlatılmaktadır.

İlk Türk Devletlerinin Siyasal Sosyal ve Kültürel Yaşamlarını Anlatan Destanlar Kısaca  Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.