Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

İlk Türk Devletlerinden Günümüze Kadar Devlet Yöneticileri, Yönetme Gücünü Nereden Almış Olabilirler?

Bu yazımızda ilk Türk devletlerinden günümüze kadar devlet yöneticileri, yönetme gücünü nereden almış olabilirler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türklerin hayat tarzlarında devletin kutsallığı ön plandadır. Bu tarihte kurulan her Türk devleti için böyle olmuştur. İslamiyet’ten önce Türk devletlerinde kut inancı hakimdir. Devlet yönetiminin tanrıdan alındığına ve tanrının yöneticiyi tayin ettiğine inanılırdı. Bu da hakanın ve ailesini kutsal olarak kabul etmekle sonuçlanırdı. Ayrıca devlet hanedanın ortak malı olarak kabul edilmiştir.

İslamiyet’ten sonra Türk devletlerinde hilafete kadar devlet yine hanedan malı olarak görülmüşse de hilafetle birlikte bu anlayış devam ederek Allah’ın yönetme yetkisi tayini gibi bir inanış olmamıştır. Fakat Allah rızasının kazanılması devlet politikası haline getirilmiştir.

Günümüz dünyasında Türk devletleri gelenekselliğini koruyup, resmi olmasa da din merkezli düşünüp yaşadıklarından muhafazakar bir kimlikle ve modern bir şekilde yönetilmektedir. Laik, sosyal ve hukuk devleti kavramları sosyal devlet statüsüyle birlikte anılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz