Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2020

İlk Türk Devletlerinde Atın Önemi

Tarihe baktığımızda Türklerin en çok göze batan özellikleri savaşçı olmalarıdır. Özellikle ilk Türk devletlerindeki Türkler ata büyük önem verirlerdi çünkü doğdukları andan itibaren at üzerinde yaşarlardı bunun en büyük nedeni ise göçebe bir hayat yaşamış olmalarıdır.

rüyada-atDoğduktan sonra at üzerinde büyüyen; yemeyi, içmeyi ve savaşmayı at üzerinde öğrenen Türkler ata bu nedenle büyük önem vermişlerdir. Ancak dediğimiz gibi ilk Türklerin ata verdiği önem savaşçı olma özelliklerinden gelmektedir.

Türkler, süvari tekniğini ilk olarak bulmuşlardır ve böylece ata binen ilk kavim özelliğini almışlardır. Başta Çinliler olmak üzere diğer Avrupa kavimleri at binmeyi Türklerden öğrenmişlerdir. Eski Türk devletlerindeki ordu sistemi hemen hemen tamamı atlı birliklerden meydana geliyordu.

At sayesinde Türkler, çok hızlı hareket ederek manevra yapabiliyorlardı yine bu özelliği atlar sağlıyordu. Tarih sahnesinde Türklerin fetihler yaparak başarılı olmalarının ve bir çok kavmi hakimiyetleri altına almalarının temelinde de atlar yatmaktadır. Yani kısacası; İlk Türk devletleri at üzerinde kurulup at üzerinde yönetiliyordu.

İlk Türk Devletlerinde Atın Önemi Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. erkan dedi ki:

    çok güzel olmuş bence, Türk devletlerinde at niçin önemlidir yaptım ödevi.

Yorum Yaz