Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

İlk Düzenli Ordu Kim Tarafından Kuruldu

Osmanlı-OrdusuOsmanlı Devleti beylik olarak kurulduktan sonra beylikten devlete doğru büyürken orduya da önem vermiştir. Osman Bey devleti kurduktan sonra bir çok fetihler yaparak devletin sınırlarını genişletmeyi amaçlamıştır ancak tam Bursa’nın fethini yapacağı zaman ömrü yetmemiş ve vefat etmiştir. Osman Bey öldükten sonra yerine oğlu Orhan Gazi geçmiştir. Orhan Gazi, öncelikle babasının yarım bıraktığı işi tamamlayarak Bursa’yı fethetmiştir ve devletin merkezini de Bursa’ya taşımıştır.

Ardından düzenli ordu için çalışmalara başlayan Orhan Gazi, Osmanlı tarihindeki ilk düzenli orduyu meydana getirmiştir. Orhan Gazi zamanında kurulan düzenli ordu “yaya” ve “müsellem yani atlı birlikler” olmak üzere iki grup şeklinde oluşturulmuştur.

Orhan Gazi’nin kurmuş olduğu bu düzenli ordu Yeniçeri ocağı I. Murat zamanında kaldırıldıktan sonra tekrar düzenlenmiştir ve bu düzenli Osmanlı ordusu Fatih Sultan Mehmet zamanından başlayarak 17. yüzyılın sonlarına kadar dünyanın en güçlü ordusu özelliğini taşımıştır. Ayrıca bir çok devlet Osmanlı ordusunu örnek alarak askeri teşkilatlanmalarını şekillendirmişlerdir.

İlk Düzenli Ordu Kim Zamanında Kurulmuştur Sorusu Hakkında Yorum ve Sorularınızı Sizler de Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. keriman dedi ki:

  Peki neden osman bey döneminde değilde orhan bey döneminde kurulmuştur

 2. Meryemhilalkan dedi ki:

  Sayenizde proje ödevini tamamladım sağolun???
  Hoca çok beğendi bu cümlelerle projem 100 oldu ???

 3. meltem dedi ki:

  ödevim sonunda bitti, ilk düzenli orduyu kim kurdu kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

Yorum Yaz