Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2022

Ilıca Ve Kaplıca Nedir Kısaca Örnekler

Bu yazımızda ılıca ve kaplıca nedir kısaca örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, bir iç denizi bulunan, dört mevsimin yaşandığı ve üç iklim türünün görüldüğü bir ülkedir. Türkiye’nin üzerinde bulunduğu Anadolu toprakları son dönemde oluşan toprak parçası olarak 1. dereceden deprem bölgesidir. Bu, yer kabuğunun Anadolu’da daha hareketli olduğunu gösterir.

Türkiye’nin coğrafik konumu, iklim, yapısı ve yeryüzü şekilleriyle birlikte, etrafının denizlerle çevrili olması ve yer kabuğunun hareketliliğinden kaynaklanan sıcaklığın etkisi, ülkenin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını zenginleştirmiştir.

Dört mevsimin yaşanması ve üç iklim türünün görülmesi yedi coğrafik bölgeden oluşan Türkiye’yi tatlı, tuzlu ve sodalı su kaynaklarıyla buluşturmuştur. Yeraltı su kaynakları da deprem bölgelerinden sıcak olarak çıkmaktadır. Bunun sebebi yeraltı faaliyetlerinin volkanik düzeyde ilerlemesidir

Yağmur ve kar suları genelde dağlarda ya da yeraltında çatlaklarda ve oyuklarda birikir. Bu da dağlarda soğuk su, yeraltında sıcak su oluşmasını sağlar.

Sıcak su kaynaklarının keşfedilmesi ve yararının anlaşılmasıyla, insanların faydalanabilmesi için sıcak su kaynaklarının olduğu yerlere tesisler kurmuşlardır. Bu tesisler üstü açık ve üstü kapalı olmak üzere iki şekildedir.

Sıcak su kaynaklarının tesisleri ılıca ve kaplıca olmak üzere ikiye ayrılır. Ilıca, üstü açık olan sıcak su kaynaklarının tesisleridir. Kaplıca, üstü kapalı alan sıcak su kaynaklarının tesisleridir.

Burada hava basıncı, hava sıcaklığı, su sıcaklığıyla sirkülasyon halinde olunca farklılaşması söz konusudur.

Ilıca Ve Kaplıca Nedir Kısaca Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz