İlgilendikleri Sanat Dalları Urartuların Hangi Doğal Kaynaklara Sahip Olduğunu Göstermektedir?

Bu yazımızda İlgilendikleri sanat dalları Urartuların hangi doğal kaynaklara sahip olduğunu göstermektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu coğrafyasında yüzyıllardır boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan biri de Urartular’dır. Urartular, Irak ve İran bölgelerinden Anadolu’ya doğru uzanan Mezopotamya toprakları üzerinde etkili olmuştur. Urartular, siyasi, sosyal, kültürel birçok faaliyet yapmışlardır. Bu nedenle tarihteki tesirleri çok yüksektir.

Urartular, çanak çömlek yapımında, demir işlemede, maden işlemede önemli bir rol oynamışlardır. Bu nedenle sanat anlamında da çok gelişmişlerdir. Çömlekçilik, kilimcilik, halıcılık, demircilik alanlarında etkin olmaları tarım ve hayvancılıkta geliştiklerini demir, altın gibi önemli doğal maden kaynaklarına sahip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle Urartular bölgede çok etkili olarak hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir.

2 yorum

  1. İlgilendikleri sanat dalları Urartuların tarihi ve doğal güzelliklere sahip olduğunun göstergesidir. Çünkü Urartular zaman zaman çömlek yapımında zaman zaman demiş işlemeciliğinde zaman zaman halı dokuma da birinci olmuşlardır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.