Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

İletken ve Yalıtkan Sıvılar Nelerdir Örnekler

Bu yazımızda iletken ve yalıtkan sıvılar nelerdir örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İletken ve yalıtkan maddeler, elektrik, ısı, ışık, ses gibi yayılma özelliği olanları geçirgenlikle alakalıdır. Elektriği ileten maddelere, iletken madde denir. Elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan madde denir.

İletken maddeler, serbest elektronlara sahip olarak elektriğin yol almasını sağlar. Yalıtkan maddeler, serbest elektronlara sahip olmadığı için elektrik iletilmez.

Bazı maddeler sıvı karışımlarında da elektriği iletir. Bu çözünenin çözücüde çözülme özelliği ile ilgilidir. İyonik çözeltiler elektriği iletmektedir. İyonik olmayanlar ise elektriği iletmezler.

İletken sıvılar şu şekildedir:

*Tuzlu su

*Limonlu su

*Asitli su

Yalıtkan sıvılar şu şekildedir:

*Şekerli su

*Kar

İletken sıvılarda iyonlar açığa çıktığı için elektrik kendine yol bulur. Yalıtkan sıvılarda böyle bir durum söz konusu değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  bence güzel ALLAH sizden razı olsun

 2. arse run eyizar nihaş isimlerin tersini oku o zaman ismimi bulursunuz dedi ki:

  bence güzel ALLAH sizden razı olsun arkadaşlar burslululuğa giriccem bana dua edermisiniz bende zaten girecek herkese dua ediyorum

 3. jk dedi ki:

  yapacağınız şeyi ….

 4. Yousef dedi ki:

  biraz daha örnek olsaydı keşke

 5. Yorumcu dedi ki:

  Biraz kısa olmuş ama elinize sağlık

 6. KUBİLAY dedi ki:

  BENCE AZ VERMİŞSİN İLETKENLERDE SİRKELİ SU YALITKANLARDA SAF SU VAR AMA GÜZEL YAPMISIN TEBRİKLER

 7. Allah belanı versin dedi ki:

  Öncelikle mal ğunuz kesin sadece kar ve şekerli su yok zaten size işime yaradı diye beğenmiş olanlarda mal az beyinleri olsa hocalarını dinler internette bakmazlar biri yazmış örendim sıvı iletkenleri lan spastik özürlü okul okudunmu sen???? Alayınızın ALLAH BELASINI VERSİN

  1. ayça dedi ki:

   ya sensin mal o zaman sen niye bu sitede sin adamların emeğine ve bize böyle sözler söyleyemezsin sensin beyinsiz SEN KİM OLUYORSUN DA ALLAH YARATTIĞINA SÖZ SÖYLÜYORSUN neyse ALLAH ahrette verir cezasını sen kimsin ya asıl mal sensin isimler kısmına yazdığına bak o şeyi kendi ismine diyorsun senin gibisine gülünüp geçilmeli

 8. ur dedi ki:

  çok güzel olmuş.

 9. sevda dedi ki:

  çok güzel, yalıtkan ve iletken sıvılar nelerdir öğrendim.

 10. Sabriye dedi ki:

  İletken ve yalıtkan sıvılara örnekler bir türlü ödev yaparken aklıma gelmedi ellerinize sağlık bu yazıda verdiğiniz örnekleri ödevimde kullandım çok güzel oldu teşekkür ederim.

Yorum Yaz