İletken Ve Yalıtkan Maddelere Örnekler

Bu yazımızda iletken ve yalıtkan maddelere örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektrik depolanan, aktarılabilen bir enerjidir. Elektrik enerjisinin aktarılmasında maddelerin serbest elektronlara sahip olması gerekir. Serbest elektronlar üzerinde kendine yol bulan elektrik maddeler üzerinde iletilerek yol alır.

Elektrik günlük hayatımızda keşfedildiği günden itibaren kullandığımız bir varlıktır. Elektrik sosyal ihtiyaçlarımızın karşılanmasında da gereklidir. Sanayileşmenin artması, bilim ve tekniğin gelişmesi, bilişimin yaygınlaşması, internet ağlarının oluşması elektrik enerjisinin dünyadaki kullanımını arttırmıştır.

Elektrik enerjisi elde etmek için birçok doğal enerji kaynaklarından yararlanılmaktadır. Yeraltı ve yerüstü doğal enerji kaynaklarının potansiyel enerjisi, kinetik enerjiye çevrilerek elektrik enerjisi olarak da depolanmaktadır. Elektrik enerjisine olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.

Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir. İletken maddelerde serbest elektron sayısı fazladır. Böylece elektrik ilerleyebilecek bir yol bulabilir.

İletken maddelere örnekler şu şekildedir:

*Altın

*Gümüş

*Bakır

*Alüminyum

*Demir

*Çelik

*Platin

*Kalay

*Krom

*Kurşun

*Çinko

*Nikel

*Titanyum

*Grafit

*Magnezyum

*Volfram

*Sodyum

*Potasyum

*Lityum

*Cıva

*Tuzlu su

*Limonlu su

*Asitli su

*Floresan gazı

*Neon gazı

Elektriği iletmeyen maddeler de bulunur. Elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan madde denir. Bu maddelerde serbest elektron bulunmadığı için elektrik ilerleyemez.

Yalıtkan maddelere örnekler şu şekildedir:

*Plastik

*Ahşap

*Cam

*Kağıt

*Halı

*Kilim

*Tahta

*Lastik

*İp

*Seramik

*Porselen

*Mika

*Kauçuk

*Ebonit

*Asbest

*Şekerli su

*Hava

*Kuru saman

*Kar

*Tuğla

*Beton

*Fiberglas

*Polietilen köpük

*Selüloz

*Pamuk

*Parke

 

İletken Ve Yalıtkan Maddelere Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

19 yorum

  1. İstanbul üniversitesi hukuk fakültesi öğretim üyesi alım ilanı ile ilgili sonuçlar burada bulabilirsin çok bilmiş 🎅🎅 çok bilmiş olsalardı çok iyi biliyorum ben edersem satırları yazarken lütfen aşağıda yazılan uyarıları göz önünde bulundurarak rüyayı gören kişinin daha fazla mesajını bul ya da daha fazla mesajını bul ya da daha fazla mesajını bul oyunu ile karşınızdayız çok bilmiş olsalardı ile ilgili tanımlamalar ile ilgili tanımlamalar çok

  2. iletken ve yalıtkan maddeler çok güzel ve aynı zamanda da gereksiz bilgilere yer verilmeden çok sade anlatılmış konu anlatımınız muhteşem. Konularınızı okuyup çalışıp da konuları anlamamak mümkün değil.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.