İletişim Sorunları Ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Bu yazımızda iletişim sorunları ve çözüm yolları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İletişim, günümüz dünyasında en önemli araçlardan biri olmuştur. İnsanların birbirine olan ihtiyacının çözüme kavuşması için tarih boyunca iletişim alanında birçok araç geliştirilmiştir. Bu araçların çoğu da dönemin şartlarına göre en faydalı araçlar olmuştur.

Haber alma ve haber verme ihtiyacı, diyalog kurma ihtiyacı, duygu ve düşünce paylaşmak önemli iletişim ihtiyaçlarındandır. Her dönemde iletişim ile ilgili sorunlar yaşanmıştır. İletişim sorunları, insanların olduğu her yerde olmaktadır.

İnsanlar bazı duygu ve düşüncelerinden dolayı iletişim sorunu yaşayabilir. Korku, heyecan, endişe, özgüvensizlik, güvensizlik iletişimin önündeki sorunları oluşturur. Çocuklarda da daha farklı iletişim sorunları öne çıkabilir. Bunlar iki yönden de aşırı uçta olabilir. İçine kapanık olma, özgüvensiz olma ya da benmerkezci yaklaşma iletişim sorunlarıdır.

İletişimde sorunların aşılması için şunlar yapılabilir:

*Açık ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.

*Duygu ve düşünceler kırıcı olmamalıdır.

*Tatlı dilli olmak gerekir.

*Öfkelenmeden iletişim kurmak gerekir.

*Sabırlı ve anlayışlı olmak gerekir.

*Önyargısız olmak gerekir.

*İnsanları belli bir ayrıma tabi tutmamak gerekir.

*Beden dilini çok iyi kullanmak gerekir.

*İnsanlara saygı duymak gerekir.

İletişim sorunları aşmak insanın elindedir. İnsani değerlerin korunması ve insanlara değer verilmesi iletişim sorunlarının aşılmasında önemli bir noktadır. Fakat insanların iletişim kanallarını kapatması daha büyük sorunlara neden olabilir. Böyle durumlarda farklı iletişim kanalları kullanılmalıdır. Böylece sorunlar çözüme kavuşur.

İletişim Sorunları Ve Çözüm Yolları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

  1. Kimseyle iletişim kuramı yorum nerde nasıl ne zaman hangi yerinde konuşacağımı bilmiyorum hemen sinirleniyorum ortama giremiyorum bunun sebebi nedir iletişim bozukluluğu olabilir mi

  2. Özellikle kalabalık bi ortama girdiğimde sitres oluyorum davranışlarımı kontrol edemiyorum ve zaten nasıl davranmam gerektigini de kestiremiyorum. Oradan uzaklasmak yalnız kalmak istiyorum ama aslında böyle bi sorunumun olması ve bunu yenememek daha çok üzüyor beni

  3. Gün geçtikçe insanlar arasında iletişim problemleri çıkmaya başladı. Bundan dolayı öğretmenimiz bir araştırma yapıp sınıfta arkadaşlarımıza anlatmamızı istedi. Bende sizin yazınızı kullandım ve öğretmenim araştırmamın çok bilgilendirici olduğunu söyledi teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.