Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

İletişim Çeşitleri

İletişim çeşitleri nelerdir kısaca, iletişim türleri ve açıklaması

Kişisel ve kişilerarası olmak üzere iki çeşit iletişim türü vardır.

1-     Kişisel İletişim: Kişinin iç iletişimini oluşturur. Kişinin ihtiyaçlarını fark etmesini, kendisine sorular sorarak mantıklı cevaplar vermesini ve hayatını devam ettirebilecek kararlar vermesini sağlayan iç iletişim yoludur.

2-     Kişiler arası iletişim: İletişimin alıcıları insanın kendisi değil başka insanlardır. İletişim, bireylerin birbirlerine mesajlar gönderip olumlu veya olumsuz yanıt almaları şeklinde sürekli devam eden bir süreçtir. İki alıcının arasında zaman ve mekan birliği bulunur. Bir iletişimin kişiler arası olması için iletişimin kesinlikle çift taraflı olması, kişilerin belli bir yakınlıkta olması ve mesajların sözlü sözsüz şekilde iletilmesi gerekmektedir.

 1. Sözlü iletişim: Dil ve dil ötesi olmak üzere iki alt başlıkta incelenebilir. İnsanların birbirleriyle konuşarak kurdukları iletişim dil iletişimidir. Dil ötesi işlevde sesin tonu ve şiddeti dinleyeni etkileyebilmektedir. Bu işleve göre kişinin ne söylediği değil nasıl söylediği ön plana çıkar.
 2. Sözsüz İletişim: İnsanlar birbirleriyle iletişim kurarken konuşmak veya mesajlaşmak zorunda değillerdir. Aynı ortamda bulunan kişiler bakış, oturuş ve beden dilleriyle de birbirleriyle bağlantı kurabilir. İletişimin daha canlı tutulması için sözlü iletişime yardımcı olan bir unsurdur. Önce sözlü iletişim kurulur, ardından bu iletişim beden diliyle desteklenir. sözsüz iletişimin unsurları jest, mimik ve beden dilidir.

Jest ve mimikler: İletişimcinin yüz ve el hareketlerinin tümüne denir. Bu hareketlerle sözlü iletişim değer kazanır. İletişimin kalitesi artar.

Jest ve mimikler temel temel duyguları, bir tanımlamayı anlatırken kullanılır. Gelenek görenek ve toplum yapılarına göre farklılık gösterir.

Anlatım jest ve mimikleri insani duyguları ortaya çıkarır. Korku, heyecan, neşe, keder gibi duyguların belli olmasında yardımcı olur. Bu hareketlerin ortaya çıkmasında kullanılan mimikler bütün insanlık için evrenseldir.

Baş hareketleri toplumdan topluma değişen anlamlar ifade eder. Genellikle bir şeyin onaylanması durumlarında kullanılır. Bunun dışında kişilerin birbirlerine olan samimiyetlerinin de ifadesi olarak ortaya çıkabilir. Mesala iki samimi arkadaş birbirleriyle konuşurken kafalarını birbirlerine yaklaştırmayı tercih eder. Samimi ortamda ise belli bir mesafe koyarlar. Bu küçük hareketler bile insan iletişimini önemli ölçüde etkileyebilmektedir.

Yine ortak bir baş hareketi ise onaylamayla ilgilidir. Yapılan araştırmalara göre bir şeyi onaylayan insanların başlarını öne arkaya salladığı, reddedenlerinse sağa sola salladığı tespit edilmiştir. Bunun dışında yapılan baş hareketlerinin de insanı cesaretlendirici veya umut kırıcı anlamlar taşıdığı da ortaya çıkmıştır.

Beden Dili: İnsanda en dikkat çekici bölüm yüz ve gözlerdir. Bu nedenle en önemli sözsüz iletişim aracı da bu organlardır. Göz göze gelmenin bile iletişimde önemli bir yeri vardır. Gözlerden iletişim mucizevi bir iletişim aracıdır. Ayrıca insanlar birbirlerini etkilemek ve birbirleri üzerine hakimiyet kurmak için mutlaka göz teması kurarlar.

İletişim Çeşitleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. bra dedi ki:

  barış braaa

 2. elmas dedi ki:

  Asya sizi daha nereden gorsun

 3. recep dedi ki:

  eeee asya bilgilendiriciyse niye bir işime yaramaz diyorsun?

 4. Anonim dedi ki:

  Çok doğru cevaplar tebriklerr👏👏

 5. Sefa Reis dedi ki:

  Bence gayet güzeldi emeğinize sağlık

 6. merve dedi ki:

  Elif anlamıyorsun

 7. Elzem sena dedi ki:

  Ne açıklaması yok bunun benim bildiğim madde madde olur kardeşim siz kimi oynatiyosunuz

 8. Elif dedi ki:

  Asya bence yanlış düşünüyosun

 9. Yaşammm dedi ki:

  ögretmen dediki olmaz lazim degil bu

 10. Orçun dedi ki:

  Bence Güzel Araştırma ödevimdi :)

 11. asya dedi ki:

  çok bilgilendirici ama hiç bir işime yaramaz

Yorum Yaz