Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

İletişim Araçları Nelerdir Örnekler

Bu yazımızda iletişim araçları nelerdir örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İletişim insani bir ihtiyaçtır. İletişim hürriyet üzerine kurulu bir haktır. Bu nedenle iletişim hakkı devlet güvencesiyle sağlanmaktadır.

Geçmişten günümüze insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan iletişim değişik kanallarla sağlanmıştır. Vurma, yakma, çalma, üfleme, ses çıkarma, iz bırakma, işaret bırakma, kuşları kullanma, diğer hayvanları eğitme, yazma gibi kanallarla iletişim gerçekleştirilmiştir.

İletişim teknolojileri, teknik anlamda iki yüzyıldır sürekli olarak gelişmektedir. Telgraf, elektrikli telgraf, radyo, televizyon, internet, cep telefonu, bilgisayar şeklinde gelişmektedir. Bu gelişim sürecinde insana düşen görev her geçen gün azalmakta ve teknik ilerleme iş yükünü çekmektedir.

İletişim araçları şu şekildedir:

*Gazete

*Dergi

*Kitap

*Mektup

*Telgraf

*Radyo

*Telefon

*Televizyon

*Cep telefonu

*Bilgisayar

İnternetin hızla kullanılmaya başlanması ve iyice yaygınlaşması, iletişim teknolojilerini başka bir boyuta taşımıştır. İnternet kullanımının dünya genelinde artması, dünyayı küçük bir köy haline getirmiştir. Zaman ve mekan kavramının tamamen engel olarak ortadan kalkmasıyla iletişim çağ atlamıştır.

İletişim, insani bir ihtiyaç olmakla beraber, insanların sosyal hayatında işlerini hallettiği bir kaynak olarak hizmet etmektedir. Haberleşme özgürlüğü, haber alma hakkı karşısında iletişim teknolojileri insan hakları zemininde hizmet etmektedir.

Kitle iletişim araçları, propaganda silahı olarak da kullanılmaktadır. Toplum mühendisliği, algı operasyonu iletişimin kötüye kullanılmasıyla iletişim literatüründe yer alan olumsuz kavramlar olarak gündeme gelmektedir.

Geçmişten günümüze iletişim hep vardı. İnsanın olduğu her yerde olan iletişim, insanın olduğu her yerde de olmaya devam edecektir. Bu dünya üzerinde de, uzay çalışmalarında da böyledir.

İletişim Araçları Nelerdir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  nasılsın

 2. amk dedi ki:

  bunu bebek bile bilir
  mal herifler

  1. sg dedi ki:

   sensin o mal amk herif

   1. Anonim dedi ki:

    nasılsın

 3. soylemiyorum adımı dedi ki:

  dergi telefon radyo gibi şeyler internete örnektir

 4. Anonim dedi ki:

  gazete dergi telefon

  1. üf dedi ki:

   gazete dergi telefon

 5. Ezo dedi ki:

  Günümüzde internet en çok kullandığımız iletişim kanallarından birisidir.Bu nedenle bir çok araç geliştirilmiştir.Maddeler halinde sıralayacak olursak;
  1.Bilgesayar
  2.Tablet
  3.Cep telefonu
  Bunlar en bilindik iletişim araçlarıdır.Günümüzde tablet ve cep telefonu kullanımı bilgesayar kullanımından bir haylı fazla olarak artmıştır.İşte bu nedenle internette erişim daha kolay bir hal almıştır
  😁😁😁TEŞEKKÜRLER😁😁

  1. karakoç dedi ki:

   çok beğendim

  2. karakoç dedi ki:

   en doğru şeyleri yazmısın

 6. Anonim dedi ki:

  Çok iyi yazıyorsunuz

 7. kubra dedi ki:

  Filizcim bence kendini bu kadarda onemseme tatlim gomerler seni

 8. Anonim dedi ki:

  Bence kolay bu kadar abartmayın

 9. Anonim dedi ki:

  Çok güzel olmuş

 10. defne dedi ki:

  çok güzel olmuş.

 11. filiz dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim, iletişim araçları kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 12. manuş dede dedi ki:

  kişisel iletişim araçları nelerdir öğrendim.

 13. İsmini vermek istemeyen kullanıcı dedi ki:

  Kitap veya dergi nasıl bir iletişim aracı onu anlamadım

  1. muşli dedi ki:

   yazılı bir iletişim aracı

 14. Güay dedi ki:

  İletişim araçlarına örnekler ararken buldum bu siteyi. İyi ki de bulmuşum en kısa cevaplı soruları dahi açıklayarak çok uzatmadan çok güzel cevaplıyorsunuz. Başarılar.

Yorum Yaz