Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2020

İklimin Tarım ve Ekonomiye Etkisi Nedir?

Aşağıda iklimin tarım ve ekonomiye etkisi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Tarım ve ekonomi insanların geçim sıkıntısına karşı korudukları ve geliştirdikleri en önemli kaynaklardandır. Tarım faaliyetlerinin üretim ve tüketim açısından ekonomik bir gelişmeye, büyümeye ve kalkınmaya neden olduğu bilinmektedir. İklimin tarım ve ekonomiye etkisi de bununla beraber değerlendirilmelidir.

İklim ve tarım ilişkisi, üretim ve tüketim dengesi açısından ekonomiyi olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. İklim, geniş coğrafyalar üzerinde uzun süre etkili olan ve düzenli bir şekilde döngüler oluşturan hava olaylarıdır. İklim yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve bitki örtüsü üzerinde etkili olmaktadır.

İklimin verimli toprak özelliklerinin oluşmasına etkisi, yeryüzü şekilleri üzerindeki uzun vadeli hareketliliği ve bitki örtüsünü doğrudan belirlemesi, ısı, sıcaklık, nem, basınç gibi fiziksel değerler üzerinde etkili olması verimli tarımın gerçekleşmesinde etkili olmaktadır. Tarımın verimli olması, üretimin artması anlamına gelir. Üretimin verimli olması ve artması ekonomik gelirlerin artmasına neden olur.

Ekonomi üzerindeki iklim etkisi olumlu yönde gerçekleşirse ekonomi büyür ve gelişir. Böylece kalkınma oluşur. Tarım toplumlarında tarım kültürünün yerleşik hale gelmesi daha çok iklim merkezinde gelişmektedir. İklim tarım üzerinde belirleyici olunca tarım da ekonomi üzerinde belirleyici olmaktadır. Tarım ve ekonomi ancak iklimin özelliği ile etkili olmaktadır. Çünkü tarım doğa olayları gereğince gerçekleştirilmektedir.

İklimin Tarım ve Ekonomiye Etkisi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Güzeldi sayesinde çok bilgi öğrendim

Yorum Yaz