Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İkinci Yeni Şiirinin Özellikleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

İkinci Yeni Şiirinin Özellikleri

Bu sayfamızda İkinci Yeni Şiirinin özellikleri hakkında bilgi vererek İkinci Yeni Şiiri Örneklerine yer vereceğiz. Ayrıca sayfamızda İkinci Yeni Şiiri nedir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

İkinci Yeni Şiiri 1955-1965 yılları arasında görülen şiir akımıdır. Bu şairler Garipçilerden ve Birinci Yenilerden ayrı bir yolda şiirlerini yayınlamışlardır. Bir gruplaşmaları yoktur. Bu dönem içinde ayrı ayrı yerlerde yayınlanan şiirlerinde benzerlik görülmesi üzerine bu adla anılmaya başlanmışlardır.

İkinci Yeni şirinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Bu şairler son derece hayalcidirler. Konuşma diline sırt çevirmişlerdir. Serbest çağrışıma dayanan şiirleri kopuk kopuktur. Tesadüfen seçilmiş kelime cümlelerin alt alta dizilmesiyle şiir yazdıkları izlenimini vermektedirler. Cümle yapıları genelde bozuktur. Şiirlerinde bir boş vermişlik havası hakimdir.

Sezai Karakoç’un “Laleli’den dünyaya doğru giden bir tramvaydayız” mısraı İkinci Yeni Şiirinin genel özelliğini çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. İkinci Yeni Topluluğunda şu isimleri saymak mümkündür: Ece Ayhan, Sezai Karakoç, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Edip Cansever, Kemal Özer.

İkinci Yeniciler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781