İkinci Dünya Savaşı Hakkında Bilgi Kısaca

Bu yazımızda İkinci Dünya Savaşı hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarıyla değişen güç dengeleri ve Avrupa üzerindeki sınırlardan bir türlü memnun olmayan ve yeni sömürge arayışları içine girip silahlanma yarışına katılan devletler bir araya gelerek bloklaşmaya oluşturmaya başlamıştı.

  1. yüzyılın en büyük savaşının ardından Balkan coğrafyası, Avrupa coğrafyası kaynamaktaydı. Balkan Devletleri kendini koruma altına almak istese de bazıları kışkırtmalara yenik düşüp Sovyet ve İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere tedhiş hareketlerine sahne oluyordu.

Türkiye bu anlamda barış yanlısı tutumunu korumaya devam ederken, silahlanma yarışı son dönemecinde 1939 yılında savaşın başlamasına ve boyutlarının artmasıyla İkinci Dünya Savaşı olarak bilinmesine neden oluyordu.

İkinci Dünya Savaşı 1939’da başlayıp 6 yıl süreyle Müttefik ve Mihver Devletlerarasında sürmüş, soykırım, nükleer silah kullanımlarıyla milyonlarca kayıp yaşanmıştır. Müttefik Devletler, Birleşik Krallık, Sovyet Birliği, Çin, ABD ve Fransa’dır.

Mihver Devletler, Almanya, İtalya ve Japonya’dır. 6 yıl boyunca milyonlarca kişinin ölmesine, Avrupa’nın paramparça olmasına neden olan savaşta Müttefikler kazanmıştır.

ABD ve SSCB süper güç olma yoluna girdi ve bloklaşmalar başladı. NATO ve Varşova Paktı arasındaki kutuplaşmalar baş gösterdi. Almanya nasyonalizmi, İtalya faşizmi terk etti. Japonya’da militarist rejim son buldu. ABD ve SSCB arasında soğuk savaş yılları başladı. Almanya ikiye bölündü. Kıtaların sınırları değişti. Milletler Cemiyeti, Birleşmiş Milletler halini aldı.

İkinci Dünya Savaşı Hakkında Bilgi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.