İçme Suyunun Özellikleri

İçme suyunun özellikleri nasıl olmalıdır hakkında bilgi kısaca, İçme suyunun özellikleri

İnsan hayatının devamlılığı için su çok önemli bir maddedir. Gün boyunca içtiğimiz suyun bir kısmını da evlerimizdeki musluklardan sağlamaktayız. Evlerde içme suyu olarak tercih ettiğimiz musluk suyu ise barajlardan ana şebeke hattına gönderilen sudur. Yani musluk suyunun kaynağı barajlardır ve evimizdeki bütün suyun kaynağı aynıdır.

İçme suyu olarak kullanılan bir suda bazı kriterlerin sağlanması önemlidir. Özellikle içme suyunun pH değeri 7,5 ile 8,5 arasında olmalıdır. Ayrıca içme suyu barajlardan evlerimize ulaşana kadar bazı aşamalarda arıtılmalıdır. Arıtılmamış suyu tüketmek içinde yer alması muhtemel bakteriler nedeniyle hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle de içme sularının bakteri gibi zararlı mikroorganizmaları taşımadığından emin olunmalıdır. Ayrıca içme suyu tatsız ve kokusuz olmalıdır. İçme suyunun içeriğinde bulunması gereken mineraller vardır. Bazı maddelerin ise suda belli değer aralığında kalması gereklidir. Fazla miktarda baryum, nitrat, klorür, radyoaktif, amonyum gibi maddeler içeren sular tercih edilmemelidir.

Çeşme suları tüm bu değerler açısından iyi kontrol edilemediğinden ve bazı koşulları sağlamadığından, doğal kaynaklardan elde edilen şişe sularını içme suyu olarak tercih etmek sağlığımız açısından daha doğru bir karar olacaktır.

dosya_20131202111620_1

İçme Suyunun Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.