İç ve Dış Turizm Nedir?

İç ve Dış Turizm Nedir? Kısaca

İnsanlar bir ülkeden başka bir ülkeye çalışmaya gitmekte, bir ülkede üretilen ürünler başka ülkelere satılmaktadır. İnsanlar yaptıkları ekonomik faaliyetler sonucunda da birbirlerini tanımaktadır. İnsanlar arasındaki etkileşimin en yoğun gerçekleştiği ekonomik faaliyetlerden biri turizmdir.

Turizm, iç ve dış turizm olmak üzere ikiye ayrılır. Ülke halkının kendi ülkesinde yaptığı geziler iç turizm olarak bilinir. Çorum’da yaşayan birinin Kars’taki Ani Harabeleri’ni, Rize’de yaşayan birinin Çanakkale Şehitleri Abidesi’ni görmeye gitmesi iç turizme örnektir.

Turistlerin kendi ülkesi dışına yaptığı geziler ise dış turizm olarak adlandırılır. Kanada’da yaşayan birinin Adıyaman’daki Nemrut Dağı’na gelmesi, İsveç’te yaşayan birinin Peru’daki Machu Picchu (Maçu Piçu) Antik Kenti’ni görmeye gitmesi dış turizme örnektir.

Turizm, ülkemizde yapılan ekonomik faaliyetler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle turizm, bacasız sanayi olarak da adlandırılır. Ülkemizdeki doğal güzellikler, tarihî mekânlar, yapıtlar ve nesneler dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların dikkatini çekmektedir.

 

1 yorum

  1. harika, Selamın aleyküm ödev sayfası cidden dikkat çekici, teşekkürler İç ve Dış Turizm Nedir? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.