Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

İç ve Dış Kuvvetler Konu Anlatımı

slide_2Dünyamız ezegenelr arasıdna en yeni ve en genç olan bir gezegendir. Bu nedenle de dünya’da yer altında meydana gelen olaylar olan iç kuvvetler ve dış kuvvetler oldukça yenidir.

Enerjisini yerin altından alan dağ oluşumu, kıta oluşumu ve volkanizma gibi olaylara “İç Kuvvetler” adı verilmektedir.

Enerjisini güneş enerjisinden alan akarsular, rüzgarlar, dalgalar gibi kuvvetlere ise “Dış Kuvvetler” adı verilmektedir.

Doğa olaylarına baktığımızda ise iç ve dış kuvvetler sürekli birbirleri ile mücadele içinde olmaktadır.

İç kuvvetler yeryüzünde bulunan kabartıları yani çıkıntıları meydana getirir yani dağlar, kıtalar ve volkanizmalar iç kuvvetler ile meydana gelmektedir. Dış kuvvetler ise iç kuvvetlerin meydana getirdiği yapıları aşındırıp ortadan kaldırmaya yönelik hareket eder ve bu yapıları en az engebeli hale getirerek “Peneplen” adı verilen düzlüklere dönüştürür.

Dış kuvvetler yeryüzünün yüksek alanlarını aşındırır ve bu olay sonucunda bir çok malzeme açığa çıkar ve bu açığa çıkan malzemeler yeryüzünde bulunan çukur alanlar olan okyanus ve deniz gibi alanlarda birikir ve böylece jeoseklinaller meydana gelir. Bu yapıların kalınlığı ise binlerce metre civarındadır.

İç ve Dış Kuvvetler Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Sorularınızı ve Fikirlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz